A külföldet követjük, de mi beérjük az ál loft lakásokkal is

Nyugat-Európában nagy sikere van a raktár és gyárépületekben kialakított loft lakásoknak, ami jó hasznosítási formát jelent a korábban a városképet rontó régi épületeknek. De míg külföldön megfelelő számban és állapotban találhatók átalakításra váró ipari ingatlanok, addig Magyarországon ezek lerobbantságuk miatt csak drágán újíthatók fel, olcsóbb újat építeni helyettük.

Sok fejlesztő ezért a loft lakásokat az új irányt követve lakóházak tetőtereiben alakítja ki, legyen szó akár új, akár régi építésű ingatlanról. Nem olyan nagy számban, de találhatók azért Budapesten is eredeti ipari épületben kialakított loft lakások is, s mellettük megjelentek a loft irodák is.

A loft eredeti jelentése padlástér, padlásszoba volt, de külföldön a régi, volt gyár- és ipari épületekből kialakított házakban lévő lakásokat illették ezzel az elnevezéssel. Ezt a lakástípust tulajdonképpen a kényszer hívta életre, a New Yorki Soho-ból indult útjára, elsők között meghódítva Angliában Manchestert és Liverpoolt, ahol az ’50-es években sok gyár és raktárépület vált kihasználatlanná. Indulásukkor a loft lakások az olcsó lakhatási megoldást jelentették elsősorban a fiatal generáció számára, valamint a művészek körében voltak népszerűek, s csak később váltak luxus ingatlanná.

Az, hogy mi tartozik a loft lakás kategóriába ma már korántsem annyira egyértelmű. Míg régen az öreg lerobbant gyárépületekben és üzemcsarnokokban kialakított olyan lakásokat értették alatta, melyek fala vakolatlan tégla, a padlója csupán betonborítású, az ablakai óriásiak, a plafon alatt csövek és kábelek futnak, az alapterülete nagy, s a belmagassága elérheti az 5 métert is, a későbbiek során a loft lakásokra már egyre kevésbé szigorúan vonatkoztak az előbbi kritériumok. Egyedül az óriási ablakok, és az egybefüggő terek maradtak az elengedhetetlenül fontos tényezők között, a loft lakás ezen felfogás szerint lehet akár régi, akár új, valamint nem feltétlenül kell óriási alapterülettel rendelkezőnek lennie. Ezen felbuzdulva sok tetőtér-beépítéssel készült lakás esetében találkozhatunk a loft elnevezéssel.

A loftok azonban nem csak lakásformát jelölnek, hanem egyfajta életstílust és életérzést is, nagy előnye, hogy szabadon tagolható, ezért optimális berendezhetőséget tesz lehetővé. Azonban ma már a korábbi kedvező árral szemben, igencsak borsosan lehet hozzájutni az ilyen típusú ingatlanokhoz, s ha ehhez hozzávesszük még a rendkívüli magasságokba szökő rezsiköltséget, egyértelmű magyarázatot találhatunk luxus besorolásukra. Az árak ma Magyarországon fél millió forintos négyzetméterártól kezdődnek szerkezetkész állapot esetén, de ebben az esetben a lakásra még jócskán költenünk kell a beköltözés előtt. Ha például plusz falakat is megálmodtunk új otthonunkba, akkor ahhoz garantáltan csak 500 000 ft/nm ár felett juthatunk hozzá. A loft lakások külföldön elsősorban a még gyermektelen párok esetében népszerűek, akik számára ez az ingatlan könnyedséget közvetít. Általában a loft lakások környékén megjelennek a szórakoztató egységek és butikok is, melyek még tovább fokozzák ezt a sugárzott életérzést.