Több mint hétmilliárd forint támogatást nyert a Tiszta Európa program

Több mint hétmilliárd forintos pályázati támogatást nyert az Európai Uniótól az észak-balatoni térség regionális hulladékgazdálkodási rendszerének megvalósítására létrehozott “Tiszta Európa Program”.

Czaun János, az Észak-Balatoni Térség Regionális Települési Szilárdhulladék-kezelési Önkormányzati Társulás elnöke közölte: a támogatásból 4 milliárd forintot költenek a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés kialakítására, 3,4 milliárdból a társulás területén felhagyott 33 hulladéklerakó rekultivációját valósítják meg.
    
A két nyertes pályázat a társulás 158 tagtelepülésének összesen 300 ezer lakosát érinti Veszprém megyében, a beruházások a királyszentistváni központtal működő regionális hulladékgazdálkodási projekt második és harmadik ütemét jelentik, s a kohéziós alap támogatásával létrehozott rendszert fejlesztik tovább – mondta Czaun János.
    
Hozzátette: a bruttó négymilliárd forint összköltségű beruházás keretében a jövő év végéig kiépítik a megyében a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést, 29 darab szelektív hulladék gyűjtésére alkalmas járművet vásárolnak, anyagmozgató munkagépeket, konténerszállító autókat, a hulladék tömörítésére alkalmas munkagépet szereznek be. Tájékoztatása szerint a zöldhulladék kezelésére 10 ezer házi komposztáló edényt, és 4200 zöldhulladék gyűjtőt osztanak ki a lakosságnak, illetve zsákos rendszerben is gyűjtik majd a háztartásokban és a közterületeken keletkező szerves hulladékot.
    
A másik, bruttó 3,4 milliárdos pályázatban a 2009-ig a megye területén 33 település régi hulladéklerakóit rekultiválják – mondta Czaun János. Hangsúlyozta, hogy a lerakók többsége nem rendelkezik semmilyen műszaki védelemmel, így jelenlegi állapotukban veszélyt jelenthetnek a felszín alatti vizekre. A helyreállítás tíz régi lerakónál – Gyepükaján, Kiscsősz, Lovas, Nagyláson, Noszlop, Pápasalamon, Somlóvecse, Szentimrefalva, Zalameggyes, Zalaszegvár településeken – rostálással és válogatással történő felszámolást jelent, míg a többi 23 településen egy-, vagy kétütemű lezárás valósul meg.
    
Elmondta, hogy a szemétlerakókból 18 ezer köbméter szennyező anyag további kezelést igényel, összesen hárommillió köbméternyi hulladékot rekultiválnak 2013 végéig.
    
Kiemelte, hogy a hulladéklerakók felszámolását az unió 100 százalékban támogatja, így sem a társulásnak, sem az önkormányzatoknak nem kellett saját forrással hozzájárulni.
    
A királyszentistváni regionális hulladékkezelő központot – amely Veszprém megye eddigi 80 hulladéklerakója helyett egyetlen központi deponálóként működik – tavaly nyáron adták át. A lakott területektől távol eső komplexum évente 120 ezer tonna hulladékot dolgoz fel, és ennek 60 százalékát képes újrahasznosítani a 16,4 millió euróból kiépített rendszer. A komplex szelektív és kevert hulladékgyűjtő rendszer részegységei Ajkán, Veszprémben, Pápán, Tapolcán és Balatonfüreden működnek.