Rossz a magyar adópolitika az itt működő német cégek szerint

Hiányzik a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága és a jogbiztonság, a kormány adópolitikája eddig nem hozott kielégítő eredményeket, a beruházásbarát kormányzati kommunikációval ellentétes intézkedések születtek – ismerteti a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kara 2012-es konjunktúrajelentését a Portfolio.

A gyengülő gazdasági kilátások, és az üzleti környezettel való elégedettség drasztikus csökkenése tükröződik a Magyarországon működő német és külföldi cégek beruházási és foglalkoztatási kedvén is. Ezek a vállalatok közel harmada a fejlesztési kiadások csökkentését tervezi, létszám foglalkoztatásukra vonatkozóan a cégek még enyhén pozitívak a tervek. A magyar gazdaság megítélése a cégek kétharmada szerint romlott. A hazánkban még tevékenyen működő külföldi cégek szerint a gazdaságpolitika hiányzó kiszámíthatósága és a jogbiztonságba vetett bizalom erodálása jelentik a legnagyobb gondot – írja a kamara jelentésében. Hasonló mértékű elégedetlenség mutatkozik a jogbiztonság, a közbeszerzések átláthatósága és a korrupció visszaszorítása tekintetében is.

 

A befektetők többsége ma is kitart Magyarország mellett. A megkérdezettek 71 százaléka ma is Magyarországra hozná beruházást, ha erről most kellene döntenie, de ez az arány már jóval alacsonyabb, mint a korábbi években. A régió más országaihoz képest Magyarország relatív pozíciója romlott. A legvonzóbb befektetési célpont a vállalatvezetők szerint Lengyelország, amelyet Csehország és Szlovákia követ. Magyarország, a közép-kelet európai régió tagjaként fontos Németország számára, az ebbe a régióba irányuló német működőtőke-állomány háromszorosa annak, ami például Kínába megy, részesedése a teljes német külföldi tőkeállományban 8,3 százalék volt a rendszerváltástól eltelt 20 évben. Ágazatok szerint bontva az látható, különösen az építőiparban romlottak a kilátások (56 százalék szerint), de 30 százalék szerint romlottak a szolgáltatásban, 26 százalék szerint a kereskedelemben, 15 százalék szerint a feldolgozóiparban a magyar gazdaság kilátásai. Pozitívum, hogy ezzel egy időben a magyar dolgozók képzettsége, motivációja és termelékenysége a korábbi évekhez hasonlóan jó minősítést kapott idén is, a munkaköltségek tekintetében kiegyensúlyozott az értékelés.