Portfolio.hu: Hatalmas hozamokkal kecsegtethet a lakáspiac

Az unióba lépésünk előtti népszavazás okán szólt a lelkesítő kampány, hogy ha csatlakozunk, akkor a hazai vállalkozók akár cukrászdát is nyithatnak Bécsben. Hát, ha cukrászda alapításán sokan nem is, de befektetési célú lakásvásárláson néhányan biztosan elgondolkodhattak, és talán gondolkodnak még a ma napig is.

Bár lakásvásárláshoz mostanság itthon is elég jó feltételeket találhatunk, ha zsebünkben van a teljes vételár, a mindig kiegyensúlyozott osztrák és bécsi piac azonban igencsak vonzó lehet a konzervatív befektetők számára. De vajon megéri-e még mindig beszállni az osztrák főváros lakáspiacára?

Az, hogy Budapesten a jelenlegi árszintek, a vásárlók alkupozíciója, az átlagos bérleti díjak, és a várható értéknövekedés mellett sok esetben találkozhatunk egyértelműen jó befektetési lehetőséggel, nem ritka. A bécsi lakáspiac azonban nemcsak struktúrájában tér el a budapestitől, hanem teljesen más ívet írt le mind a válság előtti, mind a válság alatti időszakban.

A 415 négyzetkilométer területű Bécsnek mintegy 820 ezer háztartása van, melyekre 1,66 millió lakos jut, míg Budapesten az utolsó statisztikai adatok alapján 793 ezer háztartásra jut 1,695 millió lakó. Az jól látszik, hogy méretében szinte megegyezik a két város, ám a saját tulajdonú és a bérlakásban lakók aránya már közel sem hasonlít ennyire, sőt. Míg Budapesten kifejezetten alacsony, mintegy 9 százalék a nem saját tulajdonú, vagyis bérlakásban lakók száma, addig Bécsben mintegy 80% körüli ugyanez az érték. Ugyanakkor a bécsi bérlakások közel fele magántulajdonban van, ami így egyfelől kimondottan megnehezíti, másfelől jó lehetőséget biztosít azoknak, akik befektetési célú lakásvásárlással kívánnak betörni az osztrák főváros bérleti piacára.

Tovább a Portfolio.hu elemzésére.