Nem fizették ki a mohácsi csata emlékparkján dolgozó munkásokat, most tüntettek

Kétszázmillióval tartoznak a Sátorhelyi Emlékpark építőinek, akik emiatt szerdán a mohácsi csata helyszínét bemutató területen tüntettek. A Duna-Dráva Nemzeti Park szerint a beruházó nem hibázott.

Vállalkozók tüntettek szerdán a Sátorhelyi Emlékparknál, a demonstrálók azt állítják, hogy a nyáron 380 millió forintból befejeződött beruházás után a nekik járó mintegy 200 millió forintot nem kapták meg. A Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóhelyettese a helyszínen újságírói kérdésre azt mondta, ők nem érzik felelősnek magukat a kialakult helyzetért. Hiszen a közbeszerzésen nyertes fővállalkozó és a tíz százalék feletti alvállalkozók számára minden kifizetést határtalanul teljesítettek. A mohácsi csata 485. évfordulójára megújult az emlékpark, augusztusban adták át az új, Szent Koronát formázó fogadóépületet. Az érintett vállalkozók már ezt megelőzően is jelezték, hogy nem kapták meg a pénzt munkájuk után. A beruházás 380 millió forintba került.

 

– Egy vállalkozó már csődbe ment, több pedig a szakadék szélén egyensúlyoz, miután hónapok óta hiába várnak a pénzükre – mondta tegnap Sátorhelyen, a Mohácsi Történelmi Emlékhely bejárata előtt tüntető érintettek szószólója, Domonkos Éva. Tizenegyen gyűltek össze közülük, transzparensekkel is felszerelkezve. Nekik – állításuk szerint – mintegy 105 millióval tartoznak, a meg nem jelent sorstársaikkal együtt pedig összesen 150-200 millióval A szerdai tüntetésen Buchert Eszter, a Duna–Dráva Nemzeti Park igazgatóhelyettese is ott volt. Kifejtette, hogy ugyan igen rosszul érintik őket a történések, de a maguk részéről elhatárolódnak a vállalkozók közötti vitától. A nemzeti park ugyanis minden kötelezettségének eleget tett. Akik a pénzükre várnak, azokkal nekik nincs szerződésük, csak a fő- és a két nagy alvállalkozóval. Hozzátette, reméli hogy tárgyalásos úton megoldódik a probléma.

– Tárgyalás? Szinte egyetlen levelünkre sem kapunk érdemi választ – vetette közbe az egyik vállalkozó. – El kellene bontani azokat az anyagokat, amiket beépítettünk és nem fizettek ki, mert az a mienk. Lehet, meg is tesszük – jelentette ki egyikük.

A vállalkozók szerint ez a magyarországi lánctartozások egyik tipikus példája: a közbeszerzési eljáráson nyertes cég két további nagy alvállalkozót is bevont a munkálatokba, ők pedig továbbiakat. A sor végén állók nem jutottak a pénzükhöz. Bár felvették őket az állami fedezetkezelői rendszerbe, kiderült, az államkincstár már kifizette a fő-, és a két alvállalkozó számláit, így ők már onnan sem remélhetnek pénzt. Bíróságra mehetnének, de arra nincs pénzük, a kör bezárult. Hozzátették, a létesítménynek nincs érvényes használatbavételi engedélye. Buchert Eszter úgy fogalmazott, az épület nem üzemel, az engedélyeztetés folyamatban, az előírt pótmunkák határideje október 28-a. Buchert Eszter, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatóhelyettese az MTI érdeklődésére csütörtökön elmondta: az új fogadóépület a műszaki átadás-átvétel és a próbaüzem okán még nem látogatható, de maga az emlékhely sok magyarországi iskolás és felnőtt csoportot, valamint egyéni látogatót fogad. A fejlesztés hírére pedig számos külföldi, köztük horvát és határon túli magyar, továbbá dunai hajóutakon résztvevő török turista is érkezik.