Megújul az egri vár

Megkezdődhet az egri vár turisztikai attrakciófejlesztése azután, hogy a projektgazda, a Heves Megyei Intézményfenntartó Központ (HMIK) vezetője aláírta az erről szóló támogatási szerződést.

Az Új Széchenyi-terv keretében a kormány mintegy 1,5 milliárd forint európai uniós támogatást juttatott „Az egri vár és erődrendszer turisztikai attrakcióinak fejlesztése” elnevezésű, 1,75 milliárd forint értékű beruházáshoz. A pályázati önerőt a központi költségvetésből az állam biztosítja – közölte Berecz Erika, a HMIK médiareferense kedden.

A számos új attrakciót tartalmazó fejlesztés megváltoztatja, javítja, erősíti az egri vár arculatát, gazdagítja kínálatát. 2014-re egy interaktív, mozgalmas, sokszínű látványosság jön létre, melynek falai között mindenki találhat a maga igényeinek megfelelő látnivalót, programot az évente 300-350 ezer látogatót fogadó műemlékegyüttesben – mondta a szóvivő.

Az eredeti projektgazda, a Heves Megyei Önkormányzat még 2008-ban nyújtott be pályázatot a Nemzeti Fejlesztési Terv keretében a vár turisztikai fejlesztésére. A tervezett beruházás részeként kiegészül a gótikus palota, megnyílik a középkori dézsmapince, illetve helyreállítják a provizóri palota falait és a Szép-bástyát. A gótikus palota kiegészítése nyomán egy térből válik megközelíthetővé a palota valamennyi kiállítóhelyisége, illetve a ma még kihasználatlanul álló tetőtér is.

A projekt másik jelentős elemeként látogatható lesz a nagyközönség számára a 16 méter mélyen található középkori dézsmapince, melyben egyes források szerint egykor 100 ezer hektoliternyi bort tárolt az egri püspökség. Ugyancsak halaszthatatlanná vált a vár legmagasabb pontját jelentő, állandóan beázó Szép-bástya rekonstrukciója, és szintén bemutathatóvá kívánják tenni a Dobó István palotájaként is emlegetett egykori provizóri palota körvonalait, az alapfalak helyreállításával.

Az egri vár Magyarország egyik leglátogatottabb műemléke, a vár történetét bemutató korábbi kiállítást tízmillióan tekintették meg 18 év alatt.