Jövőre 1450 milliárd devizahitelt kell visszafizetnünk

Az idei évre ugyan biztosított a lejáró magyar adósság finanszírozása, jövőre azonban már az első negyedévben törlesztenünk kell az IMF-nek. Márpedig a jelenlegi piaci hangulatban jóval drágábban tudnánk devizakötvényeket kibocsátani, mint tavasszal, hiszen azóta a CDS-felárunk is több mint 200 bázisponttal emelkedett, ami 2 százalékpontos növekedést jelentene a finanszírozásban.

Az idei 4 milliárd euró után jövőre 4,5 milliárd eurónyi devizaadósságot kell Magyarországnak a piacról finanszíroznia. Egyrészt a Nemzetközi Valutaalap  felé kell 3,2 milliárd eurót törlesztenünk, másrészt lesz majdnem másfél milliárd eurónyi kötvénylejáratunk. A jövő évi költségvetés tervezete szerint a kormány ezeket piacról finanszírozná, azonban ha a jelenlegi szinten marad vagy tovább romlik a likviditási helyzet, akkor nehéz választás előtt állhatunk.

 

Az IMF felé ugyanis már az első negyedévben kell 614 millió eurót (184,2 milliárd forint) törlesztenünk, vagyis legkésőbb március végéig pénzt kell szereznünk a piacról. Ezt követően a második és a harmadik negyedévben egyaránt 906 millió eurót (271,8 milliárd forint) kell visszafizetnünk, majd a negyedik negyedévben 913 milliót (273,9 milliárd forint). Emellett júliusban lesz egy 45 milliárd jen (majdnem félmilliárd euró, 150 milliárd forint) értékű hétéves devizakötvény lejárat, majd novemberben még egymilliárd eurónyi devizakötvényt (300 milliárd forint) kell megújítani. A fentiek miatt most imádkozhatunk, hogy márciusig javuljon a nemzetközi hangulat és Magyarország megítélése, ellenkező esetben drága árat kellene fizetnünk az IMF-hitel törlesztéséért. Persze a kormány választhatja azt a megoldást is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nagyjából 30 milliárd eurós devizatartalékából fizeti vissza az adósságot, ha túl magasak a kamatok, azonban a tartalék csökkenése csak tovább rontaná hazánk megítélését. A Matolcsy György által múlt héten benyújtott 2012-es költségvetési tervezet szerint a devizakötvények mellett a kormány 2012-ben 0,8 milliárd eurós hitelt venne fel a nemzetközi fejlesztési intézményektől a kormány által jóváhagyott fejlesztési, beruházási programok megvalósításához.