Hotelépítési láz: fapados luxus

Másfél millió fővel emelkedett az elmúlt két évben a Budapestre látogatók száma. A “fapados láz” ismét a szállodaépítésre irányította a befektetők figyelmét, ennek eredményeként a következő két évben több mint ezer szobával bővül a négycsillagos, illetve ennél magasabb kategóriájú szállodakínálat a fővárosban.

A mind jobban szegmentálódó piac nagyságát egyre nehezebb meghatározni, becslések azonban 150-200 millió euróra teszik az ez idő szerint a szállodaépítésbe fektetett összeget. Ez tucatnyinál is több szállodát, több mint ezer szobát, illetve apartmant jelent, ennyivel bővül a 3+, illetve ennél magasabb kategóriájú szállodakínálat Budapesten idén, illetve a következő évben.

A luxusapartman-választékot mindjárt az év elején a Corinthia Grand Hotel Royal apartmanháza, a Royal Residence növelte. A Royaltól különálló külön álló épületben 26 apartmant alakítottak ki, ahol a magas kategóriájú szállodai szolgáltatások mellett teljesen felszerelt konyha, mosó és szárítógép, irodahelyiség várja a vendégeket.

Ír befektetőcsoporthoz fűződik a várhatóan ebben az évben megnyíló Benczúr utcai 50 egységes apartman-szálloda.

Madách Starlight Suites néven osztrák üzemeltetőkkel nyílik nyáron az izraeli fejlesztésű 45 apartmant magában foglaló hotel a Madách téren. Ötcsillagos, 72 egységes apartmanhotelt építenek szintén izraeli fejlesztők a Dob utcában, a Nagykörúton belüli szakaszon. Információink szerint a nyitást nyárra tervezik. Ebben az évben gyarapíthatja az apartmanok számát az Ó utcai, 96 apartmanos, City Home néven futó, izraeli fejlesztés, ahol Gomola szerint a beruházók lépéseket tettek a szállodai hasznosítás irányában .

2008-ra teszik a Palazzo Klotild átadását a Ferenciek terén. A Klotild Palota felújításával az olasz befektetők 32 luxus apartman építését tűzték ki célul.
Augusztusban nyit a Belvárosban, a Só utcában a négycsillagos Zara Hotel Boutique. A 74 igényesen berendezett szobával – a mértékadó európai nagyvárosok butikhotel kínálatának megfelelő színvonalú – megnyíló hotel első szállodája lesz a magyar társaságnak, amely további hasonló házak nyitását tervezi a fővárosban a jövőben.

További 74 szobával gazdagítja az individualista szálláshely kínálatot az Ablon Podmaniczky utcai fejlesztése, a magasabb kategóriát képviselő butikhotel 2007-ben nyílik. Ugyancsak az Ablon nevéhez fűződik a Sajtóház helyén épülő multifunkciós épület, az Europeum, amelyben 229 szobás, négycsillagos szálloda is helyet kap, illetve egy kisebb hotel az V. kerületi Hold utcában.

A lebontott Úttörő Áruház helyére is szállodát tervez a spanyol tulajdonos, a szintén spanyol Fadesa pedig a Király utcában épít apartmanhotelt, utóbbiakkal kapcsolatban azonban még nincs pontos koncepciója a fejlesztőknek. A lakásépítéseiről ismert CEE csoport a József nádor téren tervez egy elegáns szállodát felépíteni, Nádor tér palace néven.

A Drechsler-palota néven ismert épület, a korábbi Balettintézet luxusszállodává alakításának tervei is készen állnak. A tulajdonos Plaza Centers a hírek szerint nem akart a Greshammel egy időben piacra lépni, ezért halasztotta az építkezést. Hivatalos álláspontjuk szerint a mintegy 200 szobás luxusszállót 2007-ben nyitják meg, ami a jelenlegi készültségi fokot tekintve irreálisnak tűnik.

A folyamatosan elcsúszó presztízsépületek sorából nem hagyható ki a talán idén tavasszal végre megnyíló New York Palace Budapest. A Boscolo csoport első budapesti szállodája első ütemben 107 szobával várja a vendégeket, a következő lépésben a Rákóczi út felőli részt avatják, várhatóan két év múlva. Ez utóbbiban apartmanok, 500 fős konferenciaközpont és olasz luxuscikkeket árusító butikok nyílnak.

Ingatlanfejlesztők szerint a belvárosi építési telkek árának gyakorlatilag nincs felső határa, mennyiségük korlátozott volta veszi le a felső limitet az árról. Az első pillanatban meghökkentő állítást azonban igazolni látszik az a versenyfutás, amit a lakás- és a szállodafejlesztők folytatnak a belterületi, bontásra váró házakért.

– A szállodaépítés egyenértékű alternatívája a lakásépítésnek, nem véletlen, hogy ingatlanpiaci befektetésként kéz a kézben járnak – mondja Gomola Marius, szállodaszakértő. A hotellázat szítja, hogy a befektetők nem találtak több iroda- és bevásárlóközpont fejlesztési lehetőséget, az igazán nagy, presztízs szállodaprojektek kifutásával pedig előtérbe kerültek a kisebb, 100 szobás körüli, három plusz vagy négycsillagos hotelek. Ennek megfelelően felértékelődött a VI., VII. kerület, és megindult a telkekért folytatott harc.

A korábbi magyar szállodaboom-ot a 2001-es terrortámadás következményei visszafogták, a 2004-es EU-csatlakozás után azonban a turizmus új lendületet kapott, a fapados légitársaságok színrelépése pedig hihetetlenül megnövelte az üzleti utazók mellett a szabadidős turisták számát is. A diszkont légitársaságot igénybevevők azonban szállás dolgában már egyáltalán nem ragaszkodnak a fapados színvonalhoz, sőt. A levegőben töltött néhány óra csökkentett szolgáltatási színvonalával könnyebben megalkusznak a nagyságrenddel alacsonyabb ár fejében, ugyanez azonban nem mondható el az itt tartózkodás idejéről, amit a következő számok bizonyítanak. Az elmúlt két év alatt 1,5 millió fővel emelkedett a Budapestre érkezők száma, ilyen adatokkal Európában nem sok város büszkélkedhet. Idén, éves szinten további 3-4 százalékos növekedést várnak. A legtöbb vendégéjszakát ismét a 4-5 csillagos házak produkálták, a megelőző év I-IX. hónapjának adatival összehasonlítva az ötcsillagos hoteleknél 12,5, a négycsillagosak 7,1 százalékos növekedést regisztráltak. A KSH adatai szerint tavaly a kereskedelmi szálláshelyek átlagosan 60 százalékos kihasználtsággal működtek, a legmagasabb mutatót, 72 százalékot a négycsillagos hotelek érték el. A brit Economist legfrissebb utazási indexe szerint Budapest a 37. az üzletemberek lehetséges legkedvezőbb utazási célpontjai között a világon.

Az utazási boom táptalaján egy új, szállodaépítésre fókuszáló kis és közepes fejlesztői réteg is megjelent a piacon – miként a lakásboom is sok, korábban mással foglalkozó vállalkozót csalt erre a piacra -, s leginkább ez az új kör fedezte fel a VI., VII. kerület külsőbb részeit, a 100 szobás vagy annál kisebb projektjeihez. Mellesleg ez a befektetői réteg mindkét irányba, lakóingatlan- és szállodafejlesztés felé is hajlandó elindulni, aszerint, hogy melyiket tudja hatékonyabban megvalósítani.