Hamarosan nyit a Rácz fürdő!

A Rácz fürdő kalandokkal, meglepetésekkel, tulajdonosváltással, s kényszerű tervezői váltással, sok huzavonával megélt közel tíz éves rekonstrukciós folyamata végére kerülhet pont idén tavasszal.

Művészettörténészi becslések alapján a 15. századra, Zsigmond király uralkodása idejére teszik a fürdő építését (1560), de egyes becslések szerint létezett egy elődje, amely még Mátyás király idején épült, s kényelmi szempontból egy fedett folyosóval is rendelkezett, amely közvetlen összeköttetést biztosított a királyi várral. Az azonban tény, hogy a törökök a hódoltság magyarországi (1526-1697) – illetve budai ideje (1541-1686) alatt építették ki a Gellért-hegy lábánál lévő fürdőinek sorát: az Aga fürdőjét a Sáros-fürdő (Gellért) helyén, a Direkli ilidzsaszit (Rudas) és a Kücsük ilidzsaszit (Rácz). A Tabánban 1560 körül épült a Rácz fürdő, s 1860-ban került Heinrich János orvos családi tulajdonába, aki az 1864-1865 közötti felújítással Ybl Miklóst kérte fel, de a bővítésre csak 1869-1870 között került sor. 1935-ben Budapest székesfőváros tulajdonában került a fürdő, de később a II. Világháború idején elszenvedett súlyos károk következtében újabb kényszerű felújításon esett át, majd ezt követően 1963-ig egész az Erzsébet híd építéséig működött tovább. Ekkor több épületét is elbontották. Már több alkalommal került terítékre a rekonstrukció gondolata, s az építési engedélyt legutóbb 2003-ban adta ki a főváros. A rekonstrukció érdemi munkája 2010-ben Dévényi Tamás Ybl-díjas építész és társai vezetésével befejeződött, s most arról szólnak a sajtóhírek, hogy a nyitás előkészületei már javában folynak.

Az újjáépített fürdő 8000 m²-es területén összesen 14 medence, törökfürdő és az Ybl Miklós által tervezett medencék, kupola, zuhanycsarnok, Flóra csarnok, s a 21. századi hotel a mai Spa wellness szolgáltatásaival áll majd a látogatók rendelkezésére. Befogadóképessége kb. 400 fő.  Az emeleti szinten, elkülönülve az eddigiektől egy „21. századi” panorámás medence található, a szaunákkal. A hotelben minden a mai világról szól; ahol egyszerű vonalvezetésű, letisztult formavilág dominál. A legkisebb szobák 34 négyzetméteresek, de a 67 egység harmada lakosztály kategóriájú, az elnöki lakosztály pedig 200 négyzetméter, 300 négyzetméteres saját terasszal. A főépülettől délre lévő modern épület földszintjén és emeletén is étterem áll a vendégek rendelkezésére.. A különböző stílusok összekötését szolgálja az épületbelsőben az emeletek közötti 20 centiméteres lyukak szabályos hálója is, ez egyfajta újraértelmezése a török fürdőkupolákon levő felülvilágítóknak ( bár az itteni török fürdő tetején ilyenek furcsamód nincsenek).

Korábban a rekonstrukció építész tervezője: Kaszab Ákos (2001–2006).

A módosított építési engedélyezési tervet a Budapesti Műhely jegyzi, felelős tervező: Dévényi Tamás; építész tervező a fürdőnél Dévényi Tamás és Kis Péter, a szállodánál Pethő László (2007).

A műszaki kiviteli tervek szintén a Budapesti Műhelyben készültek, felelős tervező: Dévényi Tamás; építész és belsőépítész tervező: Dévényi Tamás, Valkai Csaba, Varga Anikó, valamint Máté Orsolya, Mihály Eszter, Szakmáry Donát, Ükös Tamás, Vadász Viktor és Balázsa Gábor, Bun Zoltán, Erdélyi Róbert, Kovács István, nyári munkatárs: Máthé Dóri, Rohonczi Donát (2007–2008).

Régész: Papp Adrienn, vezető restaurátor: Csányi Szabolcs