Érvek és ellenérvek: drága ablakcsere vagy olcsó ablakfelújítás?

Ablakaink korszerűsítése sokaknak az ablakcserével egyenlő, s nekik eszükbe se jut, hogy megpróbálják az olcsóbb megoldást, a felújítást!

Az ablakok ára

 

Rég óta tudjuk, hogy a lakások, házak szigetelésének egyik legfontosabb pontja a nyílászárók megfelelő szigetelése, így elengedhetetlen, hogy azok jó állapotban legyenek. Számos szakértő véli úgy, hogy a drága nyílászárócsere helyett egyszerűen elég a régi, jól bevált ablakokat felújítani. Ha egy kicsit utána számolunk, hogy mennyibe is kerül az ablakcsere, akkor látjuk, hogy érdemes ezen elgondolkozni: panelekbe a legolcsóbb ablak 120-150 ezerbe kerül, így egy háromszobás, világos konyhás lakásnál akár 600 ezret is költhetünk az új ablakokra (ha erkélyes alakás, akkor ez az ár elérheti a 900 ezer forintot is). Akinek nincs pénze az ablakcserére, annak marad a jól bevált régi módszer: a felújítás.

 

Szigetelés

 

Mivel a bőrünkön egyre jobban érezzük, hogy közeledik a jó idő, így az lehetőséget kínál hogy nekivágjunk a felújításnak. Szakértők állítják, hogy ha régi ablakainkat leszigeteljük, ezáltal a fűtési költségeinek akár 20 százalékát is megtakaríthatjuk. Mivel a régi ablakok szinte egyáltalán nem rendelkeznek semmilyen szigeteléssel, azokat szigetelőcsíkkal kell ellátnunk: ehhez nincs szükség sem speciális szerszámokra, sem pedig különleges kézügyességre, mivel ezek a szigetelőcsíkok öntapadók és rendkívül rugalmasak, habszivacsból és gumiból készülnek. Ráadásul ezeknek az ára sem magas, hiszen 6 méter gumiszigetelő csupán 900 forintba kerül. Mivel viszont több fajta szigetelőcsík létezik a piacon, ezért a választásnál arra oda kell figyelni, hogy olyan szélességű szigetelőanyagot válasszunk, amilyen széles az ablakkeret kávája, azaz az, ahová a szigetelőt ragasztani kell. A másik fontos szempont pedig a szigetelőanyag vastagsága, amelyet pedig a szigetelendő rés nagysága határoz meg. Ez azért kardinális kérdés, mert gumitömítések nem képesek olyan mértékben tömörödni, mint a szivacs csíkok, ezért a túl vastag gumitömítés vásárlásakor bizony előfordulhat, hogy ablakunk nem -, vagy csak nagyon nehezen fog záródni.

 

Ablak szépítése

 

A tavasz beköszöntével lehetőségünk van arra, hogy megszépítsük ablakinkat. A szigetelésen túl a kereteknél kell kezdeni a munkát, mégpedig úgy, hogy a megfáradt festéket először le kell csiszolni. A csiszolás sem üríti ki a pénztárcát, hiszen egy  230*280 mm csiszolópapír mindössze 60-180 forintba kerül. Az így csupasszá vált fát utána érdemes részletesen áttanulmányozni: ha repedések vannak rajta, akkor a szakértők szerint például érdemes azokat karosszéria-tömítővel betömni. Ez az anyag barkácsboltokban beszerezhető, s a legfőbb tulajdonsága az, ellenáll az időjárásnak, nem mellesleg pedig ápolja a festést és csupán pár száz forintba kerül (karosszéria-tömítő ára 700-1000 forint).  Ezt az anyagot viszont a nagyobb korhadt részeknél nem szabad magában használni, mert a korhadt részt először vésővel kell kiszedni, majd favédőt kell felvinni a keretre (alapozó fára 3000 forint). Mivel az ilyen részeknél is keletkeznek a lyukak így azokat karosszériatömítővel kell kitölteni. Miután ezzel végeztünk az üveg és a keret találkozását érdemes szemügyre venni, s oda felkenni egy kis szilikont (szilikon ára 700-1000 forint). Miután a keret felújítási munkáival végeztünk azt egyenletesre kell csiszolnim majd lefesteni: ablakok keretét mindig fentről kezdjük lefesteni (zománcfesték, ami 11-15 nm-re elég 1200-2000 forint) és úgy haladjunk az alja felé.

 

Ami még fontos

 

Ahogy fent is írtuk a szigetelő megfelelő vastagságának kiválasztása azért fontos, mert az határozza meg, hogy jól záródjon az ablak. Ha az ablak és a tok között huzatot érzékelünk, vagy nehezebben csukódnak a nyílászárók, annak viszont nem csak a túl vastag szigetelőcsík lehet az oka, hanem a vetemedés, vagy a vasalatok elhasználódása is. Épp ezét a vasalat megérett a cserére, vagy a nyílászáró elvetemedett, érdemes szakemberrel átvizsgáltatni az ablakokat és az ajtókat. A tökéletesen felújított ablaknál egyébként érdemes az ablakokon üveget is cserélni, mert a régi ablakokat olyan üveggel látták el, melyek szinte akadálytalanul engedik át magukon a hőt. A szakértők állítják, hogy ma kapható korszerű üvegek sokkal jobb hőszigetelő értékkel bírnak: a sík üvegeknél vastagságtól függően emelkednek az árak. Így például a legvékonyabb, azaz a 3 mm vastagságú ára 7000 forint körül mozog négyzetméterenként, míg a 10 mm vastagságúnak nm ára 10 ezer forintról indul (s nem is biztos, hogy befér a régi tokba).