DTZ: bérleti díjak növekedése

A DTZ új elemzése a logisztikai ingatlanok bérleti költségeit vizsgálja, melyben Európára évi átlagos 1,6%-os növekedést jelez előre 2014-ig, ami összhangban van a gazdasági növekedéssel. A bérleti költségek gyenge ütemű növekedése 2012-ig fog tartani addig is kiemelkedő lehetőséget biztosítva a bérlőknek, ezután egy stabil fellendülés várható 2014-ig.

A bérleti költségek Európán belül széles skálán mozognak, a Marseille-i 51,2 eurós éves bérleti költség szinttől a London Heathrow részén regisztrált 215 euróig. 2010 szeptemberében az átlagos bérleti költség évi 86,3 euró volt. A bérlők London Heathrow részén, Oslóban, Dél-kelet Angliában és Dublinban fizetik a legmagasabb bérleti költséget logisztikai területért. Ezzel ellentétben főleg az alacsonyabb bérleti díjak miatt kedvezőbb bérleti ráfordításra lehet számítani Franciaországban, Belgiumban és Közép-Kelet Európában.

Az utóbbi tizenkét hónapban a kereslet szintje javult, elsősorban modern, rugalmasan kialakítható disztribúciós területek iránt. Habár a bérleti költségek szintje fokozatosan emelkedik, a bérlők hasznot húzhatnak a lassú növekedési időszakban, így kedvező áron juthatnak jó minőségű területekhez.
 
Tamás Éva, a magyarországi iroda ingatlan-tanácsadója így nyilatkozott: “Az elemzésünk rávilágít arra, hogy Budapest Európa tíz legolcsóbb bérleti piacai közé tartozik – kedvezőbb bérleti költségeket kínálva mint a versenytársak, Prága és Varsó. Budapesten a teljes egy évre vetített bérleti költség 57,6 euró/nm, mellyel Budapest harmad annyiba kerül, mint Varsó, amely a közép-kelet-európai régió legdrágább városa. Úgy gondolom, hogy a budapesti logisztikai ingatlanpiac már elérte a mélypontot, és mivel a globális logisztikai piacokon már észleljük a gazdasági javulás pozitív hatásait, ezért 2014-ig átlagosan évi 1,98%-os növekedést prognosztizálunk a bérleti költségek tekintetében a budapesti logisztikai ingatlanpiacon. Új fejlesztések és átadások hiányában, illetve a kereslet emelkedésével a logisztikai ingatlanpiac, valamint a bérleti díjak megindulhatnak a stabilizáció útján.”