Az ingatlanspekuláció dobhatja meg a Rába részvények árfolyamát

Erőteljes, a szokásost lényegesen meghaladó forgalom mellett erősödtek a Rába részvények az elmúlt héten. A befektetőket leginkább a társaság ingatlanvagyonának értékesítésről, hasznosításáról érkező hírek ejtették rabul, hiszen olyan számok hangzottak el az elmúlt napokban, amelyek azt mutatták, hogy a jelenlegi árszinten a társaság papírjai mélyen alulértékeltek lehetnek. Nézzük mi is mozgatta meg a befektetők fantáziáját?

A piac számára rendelkezésre álló információkhoz képest lényegében csak egyetlen új számadat látott napvilágot, amely szerint a győri társaság Rába-Engel projektben való részesedésének jelenértéke óvatos becslések szerint eléri a 8 milliárd forintot, míg optimistább esetben akár a 14 milliárd forintot is meghaladhatja. A projekt szerint az izraeli Engel Group mintegy húsz év alatt 4500 lakást építene fel. A régióban egyébként több jelentős beruházást is futtat az ingatlanfejlesztő. Az izraeli csoport, és a Rába egy külön fejlesztő társaságot hozott létre, amely a mintegy 45 hektáros területen zajló tervet dédelgeti. Az első fázisban 430 lakás épül (26 ezer négyzetméter). A megállapodás szerint az árbevétel 11%-a, de minimum négyzetméterenként 10 ezer forint a Rába-t illeti. Az első fázis értékesítése már 2005-ben elindult, így a társaság számára már folynak be ezen projekt bevételei is, melyeket az infláció mértékével természetesen kiigazítanak. 2008-ig az eredeti tervek szerint 1500 lakás épült volna, de itt nem zárható ki a kisebb csúszás sem.

A Rába ingatlanjainak hasznosítása jó ütemben halad, amely a társaság által meghirdetett stratégiának megfelelő. Az egyik sikeres hasznosítási projekt lassan be is fejeződhet, hiszen az egykori gyár területén a német ECE beruházásában már lassan elkészül az Árkád Üzletközpont, amely 2006. november 3-án nyitja meg kapuit a vásárlók előtt.

A Rába menedzsmentje már korábban bejelentette, hogy a társaság stratégiai tervének megfelelően jelentős értékű ingatlanokat értékesít, hasznosít (könyv szerinti értéken 3,5-4 milliárd forint). Pintér István becslései szerint az idei évben 1 milliárd forint értékű bevétele származhat a vállalatnak ezen tranzakciókból. További területek értékesítése is megtörténhet, hiszen a vállalat 244 ezer négyzetméter ipari ingatlant szeretne értékesíteni (győri reptéren lévő tulajdonát, és a kapuvári telephelyét). Továbbá várhatóan egyéb ingatlanhasznosítási projektekből is jelentősebb összegek üthetik a befektetők markát, így nem csoda, hogy a részvények piacán beindult a spekuláció. A Rába jelenlegi tőzsdei kapitalizációja (pénteki 937 forintos záróárfolyammal számolva) ugyanis mindössze 12,625 milliárd forintot tesz ki. Így a társaság értékesítésre kijelölt ingatlanjaiból a következő években befolyó bevétel, illetve az Engel-Rába projekt jelenértéke már eléri, de optimista forgatókönyv esetén pedig bőven meghaladja ezt a szintet.

Mit is jelent ez a részvényesek, illetve a Rába részvények számára? Egy nagyobb befektető lényegében a hasznosításra, eladásra kerülő ingatlanok árán megvásárolhatná a teljes társaságot (bár ez a likviditás miatt jelentősebb árfolyam-emelkedést idézne elő), és akár szét is választhatná a két céget egy ingatlanfejlesztő, és egy autóipari társaságra. A Rába alaptevékenységének javuló eredménye következtében, és a FÁK országok irányába zajló exportbővülésnek köszönhetően nyilván egy stratégiai befektetőnek jó árfolyamon értékesíthető lenne a vállalat ezen része is.

Az ingatlanfejlesztés a következő időszakban megdobhatja az amúgy is lassan rég nem látott szinteken járó Rába részvények jegyzését, hiszen a régióban nagy keletje van az ezzel a tevékenységi körrel foglalkozó társaságok részvényeinek. Elegendő csak a hazai Fotex, Graphisoft Park, vagy a cseh Orco árfolyam-alakulását megnézni. Ráadásul mint már említettük a Rába fundamentumai is javulnak, javulhatnak a következő időszakban, de erről, és az ingatlanértékesítések eredményre gyakorolt hatásáról egy következő írásunkban számolunk be.