A kancellária a szomszédba, a többiek messzebbre költöznek

A Miniszterelnöki Hivatal és egy kisebb minisztérium a Kossuth téren kaphat új rezidenciát, a többi tárca 2008-ban várhatóan egy közös irodaházba költözik. Hogy hová, november 8-án derül ki.

Kívül reked az új kormányzati negyeden a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) és az egyik tárca. Bár a jövőben a kormányzat egyetlen új tömbbe tömöríti a minisztériumokat, a földművelésügyi tárca Kossuth téri székházát – annak műemléki védettsége miatt – nem verheti dobra a kabinet, így azt a tervek szerint a Parlamentből 2008 elején kiköltöző MeH veszi birtokba. Az épület viszont csupán a kancellária számára túl tágas lenne, ezért a MeH társbérlőt fogad – valószínűleg egy kisebb minisztériumot, például az igazságügyi és rendészeti tárca remekül megférne mellette.

A további tíz minisztériumot az eredeti terveknek megfelelően egy központba zsúfolják. Hogy hol magasodik majd az új kormányzati szuper irodaház, az november 8-án derül ki. Ekkor nyilvánítja ki ugyanis a Kincstári Vagyoni Igazgatóság által felkért, állami, kormányzati és építészkamarai delegáltakból álló bírálóbizottság, hogy az október 27-én lezárult pályázatra beérkezett 27 javaslat közül melyik a legkedvezőbb. A javaslatok közül tízet-tízet nyújtottak be kerületi önkormányzatok, valamint magánvállalkozások, hetet pedig építészeti irodák jegyeztek. Mindenesetre a pályaművek magas száma meglepte a kabinetet, hiszen amikor a hasonló “hatalmi centrumban” gondolkodó Orbán-kormány számba vette, melyik helyszín jöhet szóba, mindössze három-négy alkalmas területre bukkant.

A “tülekedés” nem véletlen: egy kormányzati negyed alapjaiban formálhatja ugyanis újra egy kerület arculatát, s ugyanolyan területfejlesztési motorként működhet, mint megépítése után a Magyar Tudományos Akadémia, ami annak idején paloták sorát vonzotta a Duna-partra. (Annyi azért biztosnak tűnik, hogy a kormányzat marad Pesten, illetve a lehetséges telkek közül a Nyugati pályaudvar mögött fekvő, nagyobb részt MÁV-tulajdonú terület az egyik legkedvesebb a kabinet szívének.)

A minisztériumok felszabaduló, eredetileg banknak, palotának épült székházait a kormányzat mintegy 100 milliárd forintért kívánja értékesíteni, a minisztériumi épületek üzemeltetési költsége pedig a modern épületegyüttesben évente akár 10 milliárd forinttal is csökkenhet. A megtakarítást pedig az államadósság mérséklésére fordítaná a kabinet. Azt nem tudni, hogy a tárcák példája “állami költözködési hullámot” indít-e el.

Kormányzati negyed a Corvin mozi mögött?

A pályázók egyike, a Futureal Csoport tegnap a sajtónak is bemutatta elképzelését, amely szerint az új kormányzati negyed a Corvin mozi mögött épülő Corvin sétányon lenne. A projekt kidolgozott állapotban van, a szabályozási tervek is elkészültek. A Futureál Csoport 2004 óta dolgozik azon, hogy a Práter utca és az Üllői út közötti, jórészt szanálandó területen egy modern, jól megközelíthető városrészt építsen.