A gazdaságfejlesztés motorjai lehetnek az ipari parkok

Az ipari parkok a gazdaságfejlesztés fontos tényezői, a BOKIK (Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara) ebből kiindulva kezdeményezte júniusban a megyében működő ipari parkok vezetőinek találkozóját. A szakemberek júliusban újra összeültek, ezúttal a Sajóbábonyi Vegyipari Parkban – írta az Észak-Magyarország.

“A kamara egyik kiemelt feladata a gazdaságfejlesztés, és ennek a folyamatnak fontos szereplői lehetnek az ipari parkok, amelyekről nem volt elegendő információnk. Ezért döntöttünk úgy, hogy első lépésként begyűjtjük a megyénkben működő 14 parkról szóló legfontosabb adatokat, információkat, majd találkozóra hívtuk az IP-k vezetőit. A cél – mint ezen az első találkozón elhangzott – a közös érdekeken alapuló együttműködés, az ismeretszerzés, a jó példák közkinccsé tétele” – foglalta össze a parkok összefogásának lényegét Bihall Tamás. A kamara elnöke hozzátette: örömmel tapasztalták, hogy a megyei önkormányzat is partner ebben a munkában, hiszen legutóbbi ülésén tárgyalta az IP-k helyzetét. Kedvező fogadtatásra talált a kezdeményezés az érintettek, tehát az ipari parkok vezetőinek körében is. Az első összejövetelen elhatározták, rendszeressé teszik ezeket az eszmecseréket, és Kovács Éva, a Sajóbábonyi Vegyipari Park ügyvezetője meg is hívta kollégáit egy júliusi parknézőbe.

Az iskolapélda

Az 540 hektáron elterülő Sajóbábonyi Vegyipari Park – népszerű nevén SVIP – 1998-ban nyerte el az ipari park címet. A terület földrajzi fekvése igen előnyös, és ehhez ideális infrastruktúra társul. Nem véletlen, hogy mostanra mintegy 40 cég működik a park területén.

Kovács Éva, a SVIP-et működtető kft. ügyvezetője büszkén mesélte, hogy idén pályáznak a 2012. évi “Ipari Parkok Versenyképességi Díj elnyerésére” Tegyük hozzá, minden esélyük megvan arra, hogy nyerjenek! Hiszen a park rendkívül jól szervezett, sokrétű szolgáltatás-csomagot biztosítanak az itt letelepült vállalkozásoknak.

“Nálunk nem pusztán arról van szó, hogy bérbe adjuk, kiadjuk az ingatlant. Sok-sok szolgáltatással tesszük kényelmesebbé a társaságok munkáját. A teljes palettát nehéz lenne felsorolni, de példaként had emeljek ki néhányat: legfontosabb a villamosenergia továbbadás, emellett biztosítjuk az őrzés-védelmet, a külső terület karbantartását, az irodatakarítást, télen az utak takarítását, a kátyúzást, a hulladékgyűjtést (a veszélyes hulladékét is), üzemanyagtöltő állomást működtetünk, bankautomata üzemel a parkban, és ezek mellett vannak logisztikai és innovációs szolgáltatásaink is. Sőt rendezvények lebonyolítására az 500 fő befogadására alkalmas kultúrházunkat tudjuk ajánlani.”
A klasszikus ipari parki szerep eléréséig hosszú volt az út. A kis lé pések elvét követve fokozatosan fejlesztettek. Az egyik pályázatot éppen, hogy befejezték, máris írták a másikat.

Még van szabad terület

“Emlékszem, mennyire örültünk, amikor 2004-ben megnyertünk egy 50 milliós pályázatot, aztán jött egy 138 milliós, most zárjuk a 970 milliósat, és a napokban kaptuk az értesítést arról, hogy az idén beadott 800 milliós pályáztunk is nyertes. Ez utóbbi projektben szerepel többek között az oktató bázisunk felújítása is.”

S, hogy vannak-e még szabad helyek a SVIP-ben? Kovács Éva azt mondja, igen, de ezek nem a parkot működtető kft. tulajdonában vannak, hanem a bent lévő cégek közül rendelkeznek többen nagy területtel.

“Jöhetett volna ide akár a Mercedes is, el tudtuk volna helyezni” – mondja lelkesen, majd hozzáteszi: “a kamarai kezdeményezés az ipari parkok összefogására talán arra is jó lesz, hogy szélesebb körben kiajánljuk a kínálatunkat.”