1 milliárd euróval nőtt az új építés és felújítás volumene

A Japánban, Észak-Afrikában és a közel-keleten zajló természeti, politikai, katonai krízishelyzetek is rávilágítottak arra, hogy megújuló, decentralizált energiatermelés, energiahatékonyság nélkül ma már energiapolitikát fenntarthatóan működtetni nem lehet.

Tekintve, hogy az energetika és a megújuló energiák hasznosítása az EU-ban kiemelt szereppel bír, szerencsés egybeesés, hogy a magyar elnökség alatt május az energia hónapjaként vonulhat be az esemény naptárakba. Budapest egy sor fontos szakmai és politikai eseményt lát majd vendégül, amelyet 2011. május 5-7. között az immár ötödik alkalommal megrendezett RENEXPO nyit meg. Idén többek között az energiahatékonyság, az energiahatékony építés, felújítás is új megvilágításba kerül – tájékoztatta az OGH hírügynökséget Varga István, az immár hivatalosan is EU elnökségi rendezvény szakmai kapcsolatokért felelős igazgatója.   

Számos aktuális téma között idén az energiahatékonyságot, az energiahatékony építést, felújítást is zászlajára tűzte az 5. RENEXPO, amely a megújuló energia és energiahatékonyság területének vezető szakmai rendezvényévé nőtte ki magát az elmúlt öt évben. Nemzetközi trendekről beszélve Varga István rámutatott az EHI Retail Institute „Ladenmonitor 2011 “ című tanulmányára, amely szerint csak az új üzletek építésére és a meglévők felújítására fordított kereskedelemi beruházások 2009-ben mintegy 6,04 milliárd eurót tettek ki, közel egymilliárd euróval többet mint a 2006-os bázisévben. A tanulmány készítői által csupán Németországban és Svájcban górcső alá vett beruházások elsősorban korszerű, energiát megtakarító fejlesztéseket  valósítottak meg, ami leginkább intelligens vezérlésű energiahatékony (világítási) rendszereket jelent.  A trend érthető, hiszen az energiafelhasználás 62%-a a világítással, 14%-a klimatizálással, 16%-a  fűtéssel áll összefüggésben a non-food kereskedelmi szektorban (az élelmiszerkereskedelemben a világítás 25, a hűtés 44, a fűtés 7, a klimatizálás 10%-kal részesedik az energiafeljasználásból).

A ma kulcsberuházási területei határozzák meg a következő évek befektetési irányait és arányait is a kereskedelmi ingatlanok piacán. Ilyen irányok fontossági sorrendben a világítástechnika,  a hűtéstechnika, az épületmenedzsment és  az alternatív energiák hasznosítása.  Egyre több kereskedelmi hálózat fektet be „újgenerációs ökofejlesztésekbe“. Ilyen projektek – például az itthon is ismert láncokat tekintve – a Lidl Green Store Generation és a Tesco Green Building fejlesztése. A Tesco olyan célokat tűzött ki maga elé, mint a széndioxid semlegesség, vagy a megújuló forrásokból származó üzemanyagból generált elektromosság használata. A Lidl 100%-ban a hűtőpultokból származó hulladékhő felhasználásával kíván fűteni (illetve a fűtést és hűtést teljes mértékben úgy kívánják megoldani, hogy nem használnak fosszilis eredetű energiát hozzá), és nagyobb hangsúlyt helyeznek az energiatakarékos világításra illetve a természetes fényre. A fenti trendek az idén március 2-án zárult düsseldorfi EuroShop szakvásáron is bemutatásra kerültek, és már vannak jelei annak, hogy a magyar piacon is hamarosan megjelennek.

Ami Magyarország összes energiafelhasználását illeti, az épületek emésztik fel az energia 39-42%-át. Az energiahatékonyság tekintetében a szakemberek egyetértenek abban, hogy az energia felhasználást ezen a területen akár 50%-kal is lehetne csökkenteni. Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terve szerint eközben 2020-ra már 14,65% kell hogy legyen a megújuló energiák részaránya az összes energiafelhasználás tekintetében.

A megújuló energiáról és az energiahatékonyságról szóló nemzetközi kiállítás és konferencia (2011. május 5-7., Hungexpo Vásárközpont, F pavilon) középpontjában idén olyan témák kerültek a fókuszba, illetve olyan területekről várnak kiállítókat mint a fenntartható és decentrális energiatermelés, megújuló energiák (bioenergia, nap-, szél, vízenergia, geotermia, hulladékból nyert energia), energiaellátás, energiaelosztás, energiatárolás (smart grid, smart metering), intelligens és energiahatékony energiaelosztás (építés-felújítás, alacsony energiájú és intelligens épületek, ipari folyamatok, alternatív hajtású járművek) – emelte ki a súlypontokat az OGH hírügynökség kérdésére Varga István. A látogatókat pedig többek között az ipar, az energiaellátás, a kereskedelem, a mérnök irodák, projekt managerek, a mezőgazdaság, az erdészet, az önkormányzatok, a tudomány és a kutatás irányából várják.

A RENEXPO szakmai igazgatója azt is hozzátette, hogy a hivatalosan is EU elnökségi rendezvénynek számító esemény alatt számos nemzetközi konferencia, fórum és workshop fogadja a szakmai látogatókat (pl. a Nemzetközi Biogáz Konferencia, Biomass Coaching, European Defence Agency – Green Power Crisis Management konferencia, International Geothermal Workshop, Decentralizált energiatermelés – vidékfejlesztés, Smart grid, smart metering konferencia), sőt a RENEXPO-val párhuzamosan kerül megrendezésre a  Renewable Heating and Cooling Technology  (RHC) Platform 2. éves szakmai konferenciája is.