Áremelésben az eladók az ingatlanpiacon: magasabban járnak a kínálati árak, mint eddig bármikor

Az eladók és a vevők is lesik a híreket, az év utolsó hónapjaiban az előrehozott vásárlások pörgetik az ingatlanpiacot, de az eladók is résen vannak és már elkezdték emelni a kínálati árakat – olvashatjuk a Balla Ingatlan sajtóközleményében.

Október második felében hirtelen megugrott a kereslet az ingatlanpiacon – jelezte Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint hasonló jelenség játszódott le most, mint amikor a 2008-as válság végén, 2013-2014-ben hirtelen mindenki ingatlant akart vásárolni.

Az okát is sejteni vélik, mégpedig úgy gondolják, hogy sokan tartanak egy jelentős áremelkedéstől, mely az elkövetkező fél évben zajlik le, és azt feltételezik, ha még ezt megelőzően vásárolnak ingatlant, akkor akár 10-15 százalékot is nyerhetnek.

Ők elsősorban az ingatlanpiacra visszatérő befektetők, akik a korábbi állampapíros kitérő után ismét nagyobb potenciált látnak a hosszú távú ingatlanbefektetésben, hiszen itt a hozamon túl értéknövekménnyel is számolhatnak, amit a kötvények nem biztosítanak – magyarázta a szakértő.

A helyzet viszont az, hogy az érdeklődők már most is magas ingatlanárakkal találkoznak, hiszen az eladók is tájékozódnak, és a hírek hallatán már többen elkezdték emelni hirdetési áraikat. A szakértő szerint ennek köszönhető, hogy jelenleg magasabban járnak a kínálati árak, mint korábban bármikor.

Ennek mértékét is meghatározta az ingatlanközvetítő: szerinte mintegy tíz százalékos áremelkedés következett be az elmúlt egy év során, és várakozásaik szerint a következő fél évben is legalább ilyen mértékű drágulással lehet majd találkozni.

A helyzet persze bonyolult, hiszen jelenleg is sok tulajdonos eleve jelentősen túlárazva próbál szabadulni ingatlanától, így azoknak, akik eddig sem tudták eladni azt, nincs értelme tovább emelni az árat.

Nekik továbbra is az átlagosnál hosszabb értékesítési időre és akár 10-15 százalékos alkura kell felkészülni, míg azok, akik a realitáshoz közel maradnak az árazásnál, jellemzően 3-5 százalékos alkura számíthatnak, és természetesen az átlagosnál jóval rövidebb értékesítési időre.

Utóbbi egyébként most azt jelenti, hogy a jól árazott és keresett ingatlantípusok – vagyis elsősorban a 1,5-2 szobás lakások – a mostani piacon akár egy hónapon belül gazdát cserélhetnek. A nagyobb lakások és családi házak esetében viszont nagyobb a szórás és az értékesítési idő erősen függ az állapottól is, mivel a vevők a hazai viszonyok ismeretében egyre kevésbé mernek felújításba fogni.

Ha az átlagot tekintjük, akkor a IV. és XV. kerületben a négyzetméterárak már közelítik az egymillió forintot, ugyanakkor a keresettebb, tehát a kisebb, erkélyes, első vagy második emeleti, felújított és jó lokációban elhelyezkedő lakások esetében már meg is haladták azt. Az új építésű ingatlanok négyzetméterárai pedig az 1,1-1,4 millió forintos tartományban mozognak.

A családi házaknál szélesebben szóródnak az árak, hiszen a ‘80-as évek előtt épített, felújítandó, korszerűtlen ingatlanokhoz már akár 500 ezer forint alatti négyzetméterárakon is hozzá lehet jutni, miközben az újépítésű, 100-130 négyzetméteres, korszerű családi házak négyzetméterára egymillió forint felett alakul.

Ugyanakkor azt is megjegyezte a szakértő, hogy az újépítésű ingatlanok piacán jelentős visszaesés következett be az elmúlt hónapokban, mivel az említett kínálati árakat a kereslet tudta követni. Az év végére jelentős számban találhatók a piacon újépítésű ingatlanok – elsősorban Újpesten -, és amennyiben a fejlesztők 1,1-1,2 millió forintos négyzetméterár alatt tudják tartani az áraikat, akkor el is tudják adni azokat.

A magas árak miatt egyre többen vesznek fel hiteleket is, amihez persze az is hozzájárul, hogy a 6,2-6,5 százalékos kamatok már nem riasztják el az ingatlanvásárlókat, akik azzal is tisztában vannak, hogy ha később kedvezőbbé válik a kamatkörnyezet, akkor könnyedén újra tudják finanszíroztatni hitelüket akár a saját bankjukkal is.

A nemrég bejelentett 5 százalékos jelzáloghitel viszont nem lesz jelentősebb hatással az ingatlanpiacra, mivel annyira szigorúak a feltételei, hogy néhány száz tranzakciónál többet nem fog érinteni. Az állami támogatások hatását pedig szintén nem érezni az ingatlanpiacon – tette hozzá Balla Frigyes.

Ami a bérleti piacot illeti, a IV. és XV. kerületben az átlagos havi bérleti díjak 2024 végén 180-200 ezer forint környékén mozognak, míg az induló ár 150 ezer forint körül alakul. Ennél olcsóbban önálló ingatlant nem lehet bérelni – szögezte le Balla Frigyes, aki szerint az Airbnb-vel kapcsolatos szabályozás nincs igazán hatással a két kerületre, hiszen nem tartoznak a turisták célpontjai közé.

Várakozásai szerint egyébként a most kialakult ingatlanpiaci lendület egészen 2026 tavaszáig, tehát a következő választásokig kitart, és fűteni fogják nem csak az államkötvényekből felszabaduló pénzek, hanem a lakhatást segítő állami támogatások is.