Sok mindenre megoldás a CSOK, de van egy óriási kivétel!

A családok lakásvásárlását az állam több formában is támogatja, egyvalamit viszont nem árt tudni, ha CSOk-ot igénylünk, akkor azt csak egy lakás 100%-os megvásárlására fordíthatjuk. Erre nem kapnánk fel azonnal a fejünket, de ha például válás esetén az egyik ki akarja vásárolni a másik tulajdonrészét, akkor ne lepődjünk meg, ha azt mondják, hogy CSOK-ot erre nem kaphatnak. Nézzük a következő tanulságos élethelyzetet.

Tagadhatatlan, hogy a családok otthonteremtési kedvezménye sok szülőnek (vagy leendő szülőnek) igazán nagy segítséget tud jelenteni, azonban vannak olyan élethelyzetek, amikor nem élhetünk a vissza nem térítendő állami támogatással. Ilyen a következő példa is, amit a való élet produkált.

Vegyünk egy házaspárt, akik lakást vásároltak közösen, méghozzá fele-fele arányban. Minden rendben is ment egy ideig, sőt gyermekük is született. Viszont valami miatt megromlott a kapcsolatuk, ami oda vezetett, hogy elváltak. A gyermekével egyedül maradó anyukában vetődött fel a kérdés, hogy esetleg a tőle elköltöző volt férj 50%-os tulajdoni részét megvásárolhatja-e úgy, hogy ahhoz az egy gyermek után járó 600 ezer forintos állami támogatást is igénybe veszi.

Logikus kérdés, mert helyzetéből adódóan úgy tűnhetne, hogy erre is kiterjed a támogatás, de sajnos nincs így.

Az indok igazán egyszerű, egyszerűen nincs arra lehetőség, hogy egy lakásban/házban résztulajdont vásároljunk a CSOK segítségével. Erre utal egyébként a kormányrendelet első mondata is, ami alapján a támogatás célja, hogy „támogassa a gyermeket nevelő és vállaló szülőket családjuk megfelelő otthonának biztosítása érdekében”.

Több megkötés is van, így:

  • a kedvezményből megvásárolt ingatlanban kizárólag a támogatott személyek szerezhetnek tulajdont, és
  • házastársak és élettársak esetében mind a két félnek bejegyzett tulajdonnal kell rendelkeznie.

Ez persze nem zárja ki, hogy egyedülállóként kapjon CSOK-ot, de ezt csak akkor kaphatja meg, hogy egy lakást/házat teljes egészében megvásárol. Ekkor viszont egyedülállóként kell állnia a vételárat, amire valószínűleg nincs meg a kezdő összeg.

Ilyen formában két lehetőség van nyitva. Egyrészt, ha nincs meg a kellő önerő, akkor nagyobb mértékű hitelt kell felvenni, hogy az anyuka az 50%-os részét 100%-ra növelje. Másrészt, azt is megtehetik, ha a volt férj a lakás értékének feléhez hozzá akarna jutni, hogy eladják a lakást, és osztozkodnak a vételáron.

Ez utóbbi megoldás viszont a problémák újratermelődéséhez vezet, nevezetesen ahhoz, hogy nem lesz lakás, ahol élhetnének a gyermekkel. Saját tulajdonra vágyva ekkor is elengedhetetlen lesz a hitelfelvétel.

Ne feledjük, hogy még így is szerencsés helyzetben van az anyuka, mert ha már a mostani lakást is CSOK-ból  vették volna meg, és több gyermeket vállaltak volna előre, akkor a támogatás egy részét vissza kellene fizetni, méghozzá 60 napon belül. Ez esetben lehet helye méltányossági vizsgálatnak, de még ekkor is, különösen nehéz helyzetbe kerülnének a válás miatt.

Pontosan ezért nagyon fontoljuk meg, ha CSOK-ot igénylünk, mert egy lakásvásárlás a hitel miatt akár két évtizedig is meghatározhatja az életünk.