Nélküle nem lenne organikus építészet: 150 éve született Frank Lloyd Wright

A XX. századi építészet egyik legmeghatározóbb alakja vitathatatlanul Frank Lloyd Wright volt, aki 1867. június 8-án látta meg a napvilágot egy Minnesota állambeli kisvárosban. Az organikus építészet atyja ma lenne 150 éves, ezért előtte szeretnénk tisztelegni ezzel a poszttal, melyben legjelentősebb munkáit gyűjtöttük egy csokorba.

Kép forrása: architecturaldigest.com

A kis Frank gyermekkorában sokat játszott a Friedrich Wilhelm August Fröbel német óvodapedagógusról elnevezett építőkockákkal, mely meghatározta jövőjét. S bár az egyetemet 1887-ben diploma nélkül otthagyta 1893-ban már saját tervezőirodát nyitott, a wisconsini egyetemtől pedig 1955-ben képzőművészeti díszdoktori címet kapott.

Kezdetben úgynevezett Prairie House-okat tervezett, melyek tökéletesen beilleszkedtek a chicagói tájba, tehát már az organikus építészet előfutárai voltak, különösen, hogy Wright már itt nagy hangsúlyt helyezett a lakások belső tereinek kialakítására, és terveinek középpontjába mindig az embert állította.

Ezek után Taliesin nevű stúdiólakását tervezte meg, mely 1911-ben épült fel. Az épület azóta kétszer is leégett, de mindig újjáépítették.

Kép forrása: jsn.com

Először 1905-ben látogatott el Japánba, majd 1915-ben tervezőirodát is nyitott Tokióban. Itt tervezte az Imperial Hotelt, mely 1916-1922 között épült fel a japán fővárosban. 1923. szeptember 1-én minden idők legnagyobb földrengése rázta meg Tokiót, melyet cunami is követett. A legenda szerint az Imperial Hotel volt az egyetlen épület, amely túlélte a földrengést. A valóságban azonban az Imperial néhány más épülethez hasonlóan kisebb károkat szenvedett, de az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy a földrengés által egyik legkevésbé sújtott részén helyezkedett el Tokiónak.

Kép forrása: filmanddigitaltimes.com

1937-ben építette fel Wright „téli szállását” Arizonában, melyet Taliesin West-nek nevezett el. Az épület ma a Frank Lloyd Wright Alapítványnak és a Frank Lloyd Wright Építészeti Főiskolának ad otthont.

Kép forrása: experiencescottsdale.com

Az 1930-as években közepes jövedelmű családoknak tervezett egyszerű geometrián alapuló, mégis elegáns és praktikus házakat, melyeket Usonian-nak nevezett el. Ezekben az években történt, hogy Wright a konyhát az étkezővel egybenyitva a ház közepére helyezte, azaz ekkor született meg az amerikai konyha. A Usonian házak terveire alapozva tervezte meg később az első unitárius központot, a House Madisont 1947-1950 között.

Kép forrása: pinterest.com

Egy gazdag kereskedő, E. J. Kaufmann számára tervezte Fallingwater házat 1935-1939 között Pennsylvaniában. Ez az épület az organikus építészet egyik iskolapéldája, alatta patak folyik, hogy lakói még közelebb kerülhessenek a természethez, szerkezete pedig konzolos erkélyekből és teraszokból áll. Az épületet a Kaufmann család utolsó tagja az államnak adományozta, így ma múzeum működik benne a Western Pennsylvania Conservancy kezelésében.

Kép forrása: summitinnresort.com

1950-ben fia, David számára tervezett egy házat az arizonai Phoenixben. Ezt az épületet 2012-ben kis híján lerombolták, hogy két lakóházat építsenek a helyére, ám egy Phoenixben felnőtt, Las Vegas-i építési vállalkozó az utolsó pillanatban megmentette az épületet, hogy oktatási központot és amfiteátrumot hozzanak létre benne. Erről a projekttől itt írtunk korábban részletesen.

Kép forrása: bdavidcathell.com

Ez a különleges, spirális alakú épület lett az előfutára Wright leghíresebb művének, a Guggenheim Múzeumnak, melynek tervein szintén ekkor dolgozott. A Guggenheim Múzeumon 1943-tól egészen 1959-ig dolgozott, 90 évesen még maga vezette az építkezést. A múzeum érdekessége, hogy nincsenek szintjei, az egész egy hatalmas spirál, melyen körbejárva tekinthetőek meg a különböző kiállítások.

Kép forrása: pinterest.com

Az organikus építészet Wright után az egész világon elterjedt, és ennek az inkább filozófiának, mint építészeti stílusnak nevezhető irányzatnak az egyik legfőbb jellegzetessége, hogy regionális, a település és a nemzet hagyományaihoz kötődik. Ezért van az, hogy bárhol járunk a világban az organikus építészet mindenütt más és más arcát mutatja, és ezért nem hasonlítanak Wright vagy például Makovecz Imre munkái egymásra.

A magyarországi organikus építészetnek Makovecz Imre a legismertebb képviselője, de Csete György, Nagy Ervin, Vadász György, Basa Péter és Fernezelyi Gergely munkái is figyelemre méltóak.

Ez a solymári családi ház például Csete György tervei alapján épült 1989-ben. A ház különlegessége, hogy részben a föld alá épült, és tükrözi Makovecz Imre stílusát.

Még több képért kattintson a fotóra!

Míg ez a XII. kerületi villa Vadász György munkája, és egyáltalán nem hasonlít a Makovecz Imre által tervezett házakhoz.

Még több képért kattintson a fotóra!

Ez a fóti luxus családi ház pedig Frank Lloyd Wright stílusjegyeit viseli magán.

Még több képért kattintson a fotóra!