Jó hír: visszajön az 5%-os lakásáfa a rozsdeövezetekben

Újra lesz kezdvezményes lakásáfa – ugyanis 5% lesz az új lakások értékesítésének és bérleti díjának áfája, ha ezek az új otthonok rozsdaövezetben épülnek – jelentette be Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón. A döntés részletek viszont egyelőre nem ismertek.

Ez a javaslat több, lakáspiaci szakmai anyagban már hónapokkal korábban felmerült, de sok múlik majd a részleteken, amelyekre még várni kell. És főképp azon, hogy a vállalkozók közül e nehéz időszakban milyen arányban indítanak majd új, rozsdaövetezi projekteket – függetlenül az áfa mértékétől.

A bejelentéskor elhanzott egy másik terv: a lakás- és nyaraló kiadókat, illetve a profi szállsadókat érinti, hogy 2020. december 30-ig a szállásadónak nem kell beszednie az idegenforgalmi adót, tehát, aki belföldön utazik, nem kell megfizetnie az idegenforgalmi adót.

Gulyás arról is beszélt, hogy rendkívüli helyzetben az adóhatóság türelmes lesz az adózókkal, ha kisebb késedelmek lesznek.

A TLE Egyesület kommentárja a döntéshez:

A bejelentés egyelőre csak annyi volt, “hogy az úgynevezett rozsdaövezetekben épülő új lakások értékesítésére és bérbeadására 27 százalékos helyett 5 százalékos áfakulcs lesz alkalmazandó”, a részelteket még nem tudni.

Budapesten jócskán találhatók ilyen területek, több ezer hektár a belvároson kívül szinte minden kerületben. Itt a területek rehabilitációja után társasházi lakásfejlesztések is megvalósulhatnak.,

Ezeknek a barnamezős területeknek a hasznosítását javasolta korábban az MNB mellett létrehozott Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testület (LITT) is.

A területek rehabilitálása azonban nem egyszerű, és igen költséges is, ezért az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület IFK) a kormány segítségét kéri a barnamezős területek kármentesítéséhez. Ezzel növelhető lenne a fejlesztési telkek kínálatának és kapacitásainak bővítése, így a fajlagos telekárakat mérsékeltebb szinten lehetne tartani.

Az adott területen épülő lakásoknál nemcsak az adásvétel áfáját csökkentette most a kormány, hanem az ott épülő bérlakások bérleti díjának az áfáját is. Ez azért jelentős előrelépés, mert jelenleg a vállalkozói bérlakásépítés egyik legnagyobb gátja a magas lakbéráfa, ami a megtérülést jelentősen befolyásolja.

Megmaradó építőipari gondok

Ugyanakkor az építőipart továbbra is sújtja az, hogy a kormányzat eddigi intézkedéseivel számos gond van.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának a legfrissebb álláspontjai alább összefoglalva:

  • A munka világát közvetlenül érintő intézkedések egyelőre elmaradnak a várakozásoktól.
  • A lépések nem elég határozottak, nem elég gyorsak, túladminisztráltak, nem elég széleskörűek és a mértékük sem kielégítő.
  • Az adott modell, vagyis a Kurzarbeit a hazai piacra dolgozó cégek számára nem nyújt érdemi előnyt.
  • Bonyolultságánál fogva nehezen hozzáférhető a nemzetközi piacra dolgozó magyar cégek számára is.
  • Azonnal felül kellene vizsgálni a bértámogatás jelenlegi rendszerét, amely április 16-ától érvényes.
  • Minden rászoruló vállalkozásra kiterjesztenék az intézkedéseket, a teljes leállásra, bezárásra kényszerülők számára is.
  • Ott is szükség van az állami beavatkozásra, ahol az árbevétel nagyobbat zuhant mint 50%.
  • A munkájukat elvesztőket nem szabad az út szélén hagyni. A hírek szerint az elmúlt hetekben naponta 5000 fővel nőtt a munkanélküliek száma országosan!

E fenti vélemények annak tükrében furcsák, hogy a munkadói képviseletek aktívan részt vettek és úgy tűnt, hogy javaslataikkal támogatták a kormány gazdaságvédelmi programját.

Folyamatosan frissítjük ezt a cikket, amint frissebb értesülésekhez jutunk.