Hogyan rendezzük be a nappalit egy kis lakásban?

A nappali kétségkívül a legfontosabb helyiség a lakásunkban, mivel az ébren töltött időnk nagy részében itt tartózkodunk. Itt olvasunk, beszélgetünk, tévét nézünk, pihenünk és itt fogadjunk barátainkat, családtagjainkat is. Ha nincs olyan szerencsénk, hogy focipálya méretű a nappalink, hanem inkább egy egérlyukra hasonlít akkor a berendezésnél rengeteg kihívással találjuk magunkat szemben. Minden ötletünkre, kreativitásunkra szükségünk lesz, hogy a térben minden szükséges bútor és funkció helyet kapjon és komfortosan érezzük majd magunkat otthonunkban.

Milyen bútorok kerüljenek ide?

A legfontosabb talán a megfelelő színű, méretű és funkciójú bútorok kiválasztása. A többfunkciós bútorok például igazán praktikusak. Ha egy kihúzható kanapéágyat helyezünk el a szobában, akkor két legyet ütünk egy csapásra. Kényelmes ülőhelyünk lesz és kinyitva tökéletes vendégágyat kapunk, ami jó szolgálatot tehet, ha nincs vendégszobánk. Néhány kihúzható kanapé tárolóval is rendelkezik, amiben elrejthetjük a vendégágyneműt, vagy a nappaliban használt plédeket, párnákat is.

Válasszunk könnyed, kecses formájú bútorokat, mert ezek mutatnak igazán jól a kis nappalikban, hiszen légiesebbé teszik a szobát. A kanapé és a fotel ne legyen se túl széles, se túl mély és mindkettő esetében fontos, hogy feltétlenül magas, filigrán lábakon álljon, mert az összhatás így sokkal könnyedebb lesz. A térérzetet növeli, ha székek és fotelek esetleg rattanból, vagy fémhálós kivitelben készülnek, mert ezeken szinte átlátunk és olyan hatást keltenek, mintha jelen sem lennének a térben.

A bútorokkal építkezzünk nyugodtan felfelé, nem probléma, ha egy-egy sarokban, vagy falszakaszon padlótól a mennyezetig szekrényt helyezünk el, mert ez a terület ugyan zsúfoltabb lesz az ideálisnál, de ezek a csodaszekrények szinte minden kacatot elnyelnek, így a szoba többi része megőrzi könnyedségét.

A helyes stílus megválasztása

Ahhoz, hogy megnyugtató és hívogató hangulatú legyen a kis nappalink először is meg kell szabadulnunk a felesleges holmiktól. Szortírozzunk, rendszerezzünk és váljunk meg minden tárgytól, amire már nincs szükségünk. Lehet, hogy egy barát vagy rokon örülni fog nekik, ne habozzunk, ajándékozzuk el bátran. Minél letisztultabb, kacatmentesebb egy tér, annál szellősebben mutat majd.
Ha sikerült elengednünk a tárgyaink egy részét, akkor elkezdhetünk azon gondolkodni, hogy melyik stílusirányzatot kövessük a berendezésnél. A minimalista stílus segítségével, „a kevesebb több” elvét követve a kis méretű nappalinkat a legtrendibb helyiséggé varázsolhatjuk a lakásban.
Ha a minimalizmus túl steril és valami egyedibbre vágyunk, akkor a rusztikus – ipari stílus a nekünk való. A durvább felületek, egyszerű vonalvezetés, a fém és a valódi fa használatának egyvelege különleges atmoszférát teremt.
A hangulatos skandináv stílus a világos színeivel, geometrikus mintáival és a természetes alapanyag használattal szintén ideális választás lehet.

Kiválaszthatjuk a három stílusirányzat közül a legszimpatikusabbat, de akár mazsolázhatunk mindegyikből és kombinálhatjuk a nekünk tetsző elemeket.

Legyenek szabad területek és felületek!

Ügyeljünk rá, hogy a kis nappalinkat ne zsúfoljuk tele bútorokkal. Csak a legszükségesebb szerkények, ülőbútorok és kiegészítők kerüljenek ide. A bútorok, nyílászárók, maradjanak jól megközelíthetők és igény esetén körbejárhatók. Mindenből válasszunk kisebb méretet, a polcokat, kisebb szekrényeket, TV állványt szereljük fel a falra. Minél nagyobb padlófelület marad szabadon, annál szellősebbnek érezzük majd a szobát.
A falak is rengeteget ronthatnak vagy javíthatnak az összképen. Ne fessük őket sötét színűre, használjunk világos, pasztell árnyalatokat, de hogy ne legyen unalmas az összhatás tegyünk fel néhány dekoratív fotót vagy festményt a falra. Próbáljuk meg optikailag formálni a helyiséget. Ha például túl alacsony a belmagasság, akkor keskeny, hosszúkás formájú képet tegyünk a falra, magasabbnak hat majd a szoba. Ha pedig túl keskeny a szoba, akkor tegyünk fel egy vízszintes csíkozású tapétát egy szabad falszakaszra, így szélesebbnek hat majd.

A tükrök tágítják a teret

Ne felejtsük el a tükröket – azon kívül, hogy nagyon jól mutatnak extrém mértékben tágítják a teret. Ez az egyetlen olyan tárgy a kis nappalinkban, amiből bármennyit és bármilyen nagyot betervezhetünk, csak nyerünk vele. Akaszthatjuk a falra, állíthatjuk egy komódra, tehetünk több különleges formájú tükröt egymás mellé, tükör témában rossz döntést nem hozhatunk.

 

A helyes dekoráció!

A kis méretű nappali dekorálásánál kevés, de különleges és egyedi formavilágú dísztárgyat válasszunk. Egy szolidan mintás szőnyeg, egy elegáns váza friss virágokkal, néhány kép, egy tálca dekoratív gyertyákkal és a nappalink máris otthonos hangulatúvá válik, de ugyanakkor átlátható és letisztult marad. A kanapéra dobjunk pár díszpárnát, válasszunk egy színben harmonizáló plédet és már készen is vagyunk. Ha friss levegőre és üdeségre vágyunk akkor néhány zöld szobanövénnyel feldobhatjuk a szobát.

Világítás

A természetes megvilágítás a legfontosabb egy kis nappali esetében. Az ablakokat ezért hagyjuk teljesen szabadon, ne állítsunk elé olyan bútorokat, amelyek árnyékolnak és fényt vesznek el a szobából. A függönyök kiválasztásánál ügyeljünk rá, hogy világos, pasztell színűek és teljesen fényáteresztők legyenek. Ne használjunk túldíszített és nagy méretű lámpákat. A kis helyiségekben a sikkes, kecses darabok mutatnak igazán jól. A direkt és indirekt fényforrások kombinált használatával minden napszakban tökéletes hatást érhetünk el.

Extra tipp

Mielőtt döntünk rajzoljunk, ötleteljünk. Bútor vásárlás előtt mérjük fel a szoba legapróbb szegletét is és tervezzük meg minden bútor, apró kiegészítő pontos helyét. Kerüljük az impulzus vásárlásokat, mert nagyot csalódhatunk. A bútorboltban, nagy térben kiállított berendezési tárgyak ugyanis sokkal kisebbnek hatnak, mint a parányi nappalinkban.