5 dolog, amire érdemes tekintettel lennünk, ha beépítenénk az alagsorunkat

Egy alagsori helyiség ajándék lehet a családi ház tulajdonosok számára, még akkor is, ha csak tárolóként, kazánházként, stb. funkcionál. De mi lenne, ha megpróbálnánk ennél többet kihozni belőle? Mondjuk egy játékszoba vagy egy wellness részleg? A dolog azért nem olyan egyszerű, mint gondolnánk, érdemes utánajárni néhány dolognak, mielőtt nekiugranánk.

Kép forrása: basementfinishing.ca

Tudjuk pontosan, mit szeretnénk

A legfontosabb, hogy pontosan határozzuk meg, mire szeretnénk használni alagsorunkat, ez határozza meg ugyanis, hogy milyen műszaki feltételeknek kell megfelelnie, és mennyire lesz összetett a kivitelezés.

Egy játékszobához vagy moziteremhez például a fűtés és a villanyvezeték kiépítése is elég, ha nem ragaszkodunk hozzá, hogy egy mosdó vagy bár is kiegészítője legyen a helyiségnek. Ha mégis, akkor a vízvezetékezést is meg kell oldani.

Ha pedig wellness részleget szeretnénk, egész komoly épületgépészeti megoldásokra is szükség lehet, attól függően, hogy mit szeretnénk a wellness részlegben. Ennek a Budakeszierdőn található családi háznak a wellness részlege például medencét és szaunát is kapott.

Még több képért kattintson a fotóra!

Kívülről is megközelíthető legyen?

Az alagsor beépítésének egyik sarkalatos kérdése, hogy szeretnénk-e, hogy a helyiség kívülről is megközelíthető legyen. A válasz pedig elsősorban attól függ, hogy mire szeretnénk használni a helyiséget, illetve attól is, hogy az elhelyezni kívánt bejárat az udvar mely részéről, esetleg az utcáról nyílna-e.

Ha alagsorunkban irodát, üzletet szeretnénk kialakítani, akkor egyértelműen az utcai megközelíthetőség a fontos. Míg ha wellness részleget szeretnénk, akkor egy a külső medencéhez vezető kijárat jó választás lehet.

Ennek a Gyömrői családi háznak az alagsora az udvar felől is megközelíthető, a beltéri medence, a biliárd vagy moziszoba kialakítása már az új tulajdonosra vár, melyhez tervek és költségvetés is rendelkezésre állnak.

Még több képért kattintson a fotóra!

Természetes és mesterséges megvilágítás

Mivel az alagsori helyiségek kevés természetes fényhez jutnak, a megvilágítás kulcsfontosságú kérdés. Ha nincs lehetőségünk kellően nagyméretű ablakok beépítésére, akkor bevilágító ablakok beépítésével növelhetjük a természetes fény mennyiségét.

Ha ez sem elegendő, fontos, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a mesterséges világítás jól átgondolt megtervezésére. Ennek a Budaligeti családi háznak az alagsorban kialakított szaunája például nem sok természetes fényt kap, ezt azonban szép, a szaunához illő világítótestekkel pótolták, és törekedtek a világos színek használatára a helyiségben.

Még több képért kattintson a fotóra!

Építésügyi szabályok, műszaki megvalósíthatóság

Ha már pontosan tudjuk, mit szeretnénk, indulhatunk a helyi önkormányzathoz, érdeklődni, hogy terveink nem ütköznek-e bármely helyi építésügyi rendeletbe, illetve keresnünk kell egy kivitelezőt, aki fel tudja mérni, hogy van-e műszaki jellegű akadálya a munka megvalósíthatóságának.

A kivitelező kiválasztása

Bár lehet, hogy sok munkát magunk is el tudunk végezni, a víz- és villanyvezetékek kiépítésére mindenképp érdemes szakembert keresni, komplexebb munkáknál, mint egy wellness részleg kiépítése pedig inkább generálkivitelezőt alkalmazni.