Így hozd ki a legtöbbet az alapterületből, ha egy többfunkciós helyiséget rendeznél be!

Akármennyire is szeretnénk, a legtöbb esetben nem úszhatjuk meg, hogy ne legyen legalább egy helyiség a lakásunkban, aminek több funkciót is el kell látnia. Ezeknek a helyiségeknek a berendezése sokszor trükkös lehet, különösen, ha egy különösebben nem nagyobb szobáról van szó. Íme, egy kis segítség, ha ilyen feladattal állunk szemben.

Kép forrása: domesticfashionista.com

Most sokan talán arra gondolnak, hogy az amerikai konyhás nappalik is multifunkciós helyiségek, azonban mégsem egészen erről van szó. Ugyanis míg egy amerikai konyhás nappali az esetek többségében elég nagy ahhoz, hogy három jól elkülöníthető funkcióját betöltse egy légtérben, addig a multifunkciós helyiségeknek általában van egy fő funkciójuk és egy másodlagos funkciójuk, amit nem használunk folyamatosan. Erre tipikus példa, mikor a nappaliban vagy a hálószobában kap helyet a dolgozósarok, vagy a nappali alakul át vendégek érkezésekor éjszakára vendégszobává.

A lényeg a megfelelő elrendezés

Az ilyen helyiségek berendezésénél az a legfontosabb, hogy eltaláljuk, milyen legyen az ideális elrendezés. Mivel a szobának egy fő és egy másodlagos funkciót kell ellátnia, a legfőbb irányelv, hogy az elsődleges funkció a helyiség 2/3-át, a másodlagos pedig a maradék 1/3-ot foglalja el, és a kettő láthatóan elkülönüljön egymástól.

Az elkülönítéshez használhatunk különböző design elemeket például két külön szőnyeget, vagy mindkettő fölé egy-egy hangsúlyos csillárt. Ennek a IX. kerületi lakásnak a nappalijában a gyerekek játszósarka nagyon jól elkülönül, különösen, hogy egy külön szőnyeget, és külön kanapét is kapott.

Még több képért kattintson a fotóra!

Hagyjuk, hogy a bútorok határozzák meg a funkciót!

A többfunkciós helyiségekkel az az egyik legnagyobb probléma, hogy ezeket a legnehezebb rendben tartani, ezért is fontos, hogy mindkét funkció jól elkülönüljön. Ehhez használjuk a bútorokat. Mindkét funkcióhoz válasszunk néhány alapdarabot, amelyek egyértelműen meghatározzák az adott tér rendeltetését, és csak ezután válasszuk ki a kiegészítő kisbútorokat, dekorációkat.

A kevesebb több elve ezekben a helyiségekben még hangsúlyosabban érvényesül, hogy a szoba ne tűnjön túlzsúfoltnak, és könnyű legyen benne rendet tartani.

Kép forrása: freshome.com

Külön, mégis együtt

Akármennyire is szétválasztjuk a két funkciót, gondolnunk kell arra, hogy azért mégiscsak egy szobáról van szó, ezért kell valami, ami egységgé kovácsolja az egészet. Erre például remekül használhatjuk a színeket, de az is fontos, hogy a berendezés stílusa egységes legyen.

Ennek a ferencvárosi lakásnak a nappalijában kapott helyet egy dolgozósarok, amit az L-alakú ülőgarnitúra egyértelműen elválaszt a helyiség többi részétől, a domináns piros szín, azonban mégis egységes megjelenést kölcsönöz a helyiségnek.

Még több képért kattintson a fotóra!