Mekkora biztonsági gázkészletre van szüksége hazánknak?

Egy tavalyi jogszabályváltozás következtében az idei évtől kezdődően az energiaügyekért felelős miniszter rendeletben határozhatja meg a stratégiai gázkészlet mértékét a jelenlegi (maximális) 1,2 milliárd, és 600 millió köbméter között.

A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) elemzésében arról olvashatnak, hogy vajon érdemes-e 600 millió köbméterre csökkenteni hazánk stratégiai gázkészletét.

A biztonsági földgázkészlet indokolt méretéről

A tavalyi év végén számos szabályozási fordulat történt a gázszektorban, amelyek jelentős hatásuk miatt komoly felbolydulást okoztak az iparágban. Ezek közül talán kevesebb visszhangot kapott, de a jövőre nézve komoly hatással lehet több gázszektorbeli részpiacra is a stratégiai gázkészlet csökkentésére vonatkozó törvénymódosítás. Eszerint a földgáz biztonsági készlet mérete a korábbi “legalább 1200 millió m3 mobilgázkészlet” mértékről “legalább 600 millió m3 és legfeljebb 1200 millió m3 mobil földgázkészletre” csökken, ahol a mindenkori pontos mennyiséget miniszteri rendelet határozza meg minden év január 15-éig.

És bár az idén megjelent 2/2011. (I. 14.) NFM rendelet végül nem élt a törvénymódosítás nyújtotta lehetőséggel, hanem helybenhagyta a korábbi 1200 millió m3-es méretet , a lehetőség a következő évekre nézve már fennáll a szabályozás számára, amellyel többek között a stratégiai tárolás költségeit és ezáltal a földgáz végfogyasztói árba beépülő díjat csökkentheti.

Ezért e fejlemény kapcsán érdemesnek találtuk kicsit közelebbről megvizsgálni, hogy a földgázrendszer csúcsnapi kapacitása és az elmúlt évek fogyasztási adatai alapján ténylegesen mekkora biztonsági földgázkészlet is mondható szükségesnek.

Tovább a Portfolio.hu cikkére.