Kiskereskedelem: túl a mélyponton? 2010. szeptember

A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010 szeptemberében és a III. negyedév egészében – a korábbi többéves csökkenést követően – valamelyest elmozdult a holtpontról, így az év első kilenc hónapjában az összesített elmaradás mértéke 2,9%-ra mérséklődött az előző év azonos időszakához képest.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2010 szeptemberében 654 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, az év első kilenc hónapjában összességében 5385 milliárd forint forgalom realizálódott. A kiskereskedelmi eladások 45%-a élelmiszerés élelmiszer jellegű vegyes-, 17%-a üzemanyag-, 14%-a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 24% volt 2010. január–szeptemberben. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek 2010. szeptemberben 1,3%-kal nagyobb volumenű forgalmat bonyolítottak, mint 2009 szeptemberében, így az első kilenc havi értékesítés volumene 2,5%-kal maradt el az előző év azonos időszakitól.

 

2010 szeptemberében az eladások jelentős részét (90%-át) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai 1,0%-kal emelkedtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szeptemberi volumene is meghaladta az előző hónap szintjét. A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma 2010. szeptemberben 1,6%-kal emelkedett, így összességében az év első kilenc hónapjában az eladások 2,0%-kal maradtak el az előző év azonos időszakitól. 2010. szeptemberben az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk üzletekben csökkent, a többi üzletben növekedett a forgalom volumene.

 

A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem eladásai szintén növekedtek az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2010. szeptemberben 2,4%-kal, az év első kilenc hónapjában 6%-kal csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz mérten. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a szeptemberi eladások 2%-kal elmaradtak az előző havitól. Az országos kiskereskedelmi forgalomból továbbra is Közép-Magyarország képviselte a legnagyobb részt, aránya 2010. II. negyedévben 37% volt. A többi régió egyenként 9–12%-ban részesedett a kiskereskedelmi forgalomból. Az II. negyedévben minden régióban csökkent a kiskereskedelmi üzletek értékesítésének volumene – a legkevésbé Észak-Magyarországon (4,2%), a leginkább Nyugat-Dunántúlon (6,8%).

 

Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2010. szeptemberben az Európai Unió 27 tagállamában az előző év azonos időszakához mérten átlagosan 1,3, az eurózóna országaiban 1,1%-kal növekedtek a kiskereskedelmi eladások. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok szerint 12 tagállamban tapasztaltak bővülést, 9-ben csökkenést. A legnagyobb növekedést (9,9%) Lengyelországban, a legnagyobb visszaesést (4,9%) Spanyolországban mérték. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrészüzletekben az értékesítés volumene az év során harmadszor meghaladta a tavalyi év alacsony bázisát: szeptemberben az eladások 10,3%-kal nőttek, azonban összességében az év első kilenc hónapban még így is 15,8%-kos volt az elmaradás.