Jövőre akár 78%-ra is csökkenhet a GDP arányos államadósság

Jövőre 78 százalékra csökken a GDP arányos államadósság az idei 79-80 százalékról – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön közzétett, a “Növekedés és stabilitás: trendforduló a gazdaságban és a költségvetési politikában” című elemzéséből.

Eszerint a beterjesztett 2011-es költségvetés három gazdaságpolitikai fordulatot indít be. Jövőre csökkenni fog az államadósság bruttó hazai termékhez mért aránya. A magas eladósodottság magas kamatszintet is jelent, amely állandóan veszélybe sodorja a költségvetési egyensúlyt, tehát az államadósság szintjét csökkenteni kell. Egyszerre sikerülhet bővíteni a fogyasztást, a beruházásokat és a foglalkoztatást.

Az évek óta csökkenő fogyasztás generálta alacsony bázishoz képest jelentős javulás várható a háztartások fogyasztási kiadásában: 3,9 százalékos növekedés az idei 3,1 százalékos csökkenéshez képest, és a bruttó állóeszköz felhalmozás is növekedni fog, várhatóan 6,9 százalékkal. A következő évben továbbra is számítanak a külgazdasági konjunktúra folytatódására, így az exportszektor is növekedni fog.

 

Magyarországnak sikerül a 2011-es költségvetésben a teljes jövedelemcentralizációját jelentősen, 3 százalékkal mérsékelni, valamint az adócentralizációját a 2009-es 39,5 százalékról jövőre 36 százalékra csökkenteni. Ha ezt elérjük, egyszerre teljesíthetjük az ösztönző gazdaságélénkítés felé haladó környezet és a pénzügyi konszolidáció közös követelményeit – áll az elemzésben.

 

Ennek eléréséhez három fő eszközzel él Magyarország 2011-es költségvetése. Ezek a szigorú költségvetési politika, az elmúlt 20 év legjelentősebb adóreformja, az arányos, egykulcsos, 16 százalékos adórendszer bevezetése, és a szerkezeti reformok.

 

Az NGM elemzése szerint a tartós költségvetési konszolidációhoz öt feladatot kell végrehajtani. Egymillió új munkahelyet kell teremteni 10 év alatt. A második tartós konszolidációs feladat az, hogy a beruházási rátát 25 százalék közelébe kell emelni, mert ez ad lehetőséget az új munkahelyek teremtésére és a növekedés gyorsítására. A harmadik, hogy az állami bürokráciát legalább 25 százalékkal kell csökkenteni. Ez mintegy 600-800 milliárd forintos bürokráciacsökkentési programot jelent. A negyedik feladat, a tartós 3 százalék feletti gazdasági növekedés elérése. A tanulmány szerint az ötödik előfeltétele a tartós pénzügyi konszolidációnak az, hogy egyensúlyba kerüljenek a társadalmi kasszák.

 

Az NGM szerint az új költségvetéssel Magyarország lesz Svédország mellett az egyetlen uniós tagállam, amelynek jövőre csökken a bruttó hazai termékhez mért államadóssága.

 

(MTI)