Hófödte hegycsúcsok – Ingatlanbefektetések másképpen

A síelés egyre népszerűbbé válásával és az EU-tagsággal mára a magyar állampolgárok számára is valós alternatívává vált, hogy külföldi síterepen vásároljanak ingatlant. A szomszédos országok közül Ausztriában, Szlovákiában és Romániában is számtalan síterep várja a síelni vágyókat, a szolgáltatások színvonala azonban igencsak különböző. Ennek megfelelően az ingatlanok árai között is hatalmas különbség van e három országban. 20-24 millió forintból Szlovákiában már egy 150-200 négyzetméteres házat kapunk, míg az ausztriai Karintiában meg kell elégedjünk egy 35-40 négyzetméteres apartmannal.

Ausztria ma már az egyik legnépszerűbb desztinációja a magyar síelőknek, és többen döntöttek már saját ingatlan vásárlása mellett nyugati szomszédainknál. Ausztriában a magyarok legkedveltebb síterepe Karintia, mely alapvetően kedvezőbb árfekvésű, mint Salzburg vagy Tirol tartomány, emellett viszonylag közel is van Magyarországhoz. Az ingatlanárak természetesen jelentősen magasabbak, mint Romániában vagy Szlovákiában, azonban a nyújtott szolgáltatások (általános- és síinfrastruktúra, az ingatlanok állapota, stb.) színvonala messze itt a legmagasabb a szomszédos országok közül.

Karintiában viszonylag nagy kínálat van mind használt, mind újépítésű ingatlanokból, az árak tekintetében azonban nagy különbségekkel szembesülhetünk. A híresebb síterepek (Bad Kleinkircheim, Nassfeld, stb.) közvetlen közelében akár 1 millió forintos négyzetméterárakkal találkozhatunk, így pl. egy 3 szobás újépítésű, sípályára néző társasházi apartmanért kb. 60-65 millió forintot kell fizessünk.

Ennél lényegesebben olcsóbban juthatunk hozzá olyan apartmanhoz, mely nem a sípályák közvetlen közelében található. Itt az 500-600 ezer forintos négyzetméterárak jellemzőbbek, egy kisebb – 35-40 négyzetméteres – apartmant megkaphatunk már 22-24 millió forintért is Karintia kevésbé frekventáltabb részén.

Jogi háttér: zökkenőmentes tulajdonszerzés

Ausztriában kötelező mindennemű ingatlanszerzést (vásárlás, öröklés, stb.) az illetékes hatóságnak (tartományi főnökségnek vagy megyejogú városok esetén a városi elöljáróságnak) bejelenteni. Az illetékes hatóság vagy igazolja, hogy nem szükséges egyéb engedélyeztetés, vagy minden más esetben hatósági határozatban dönt az ingatlanszerzésről. Ausztriában az EU állampolgárok egyenlő bánásmódban részesülnek az osztrák állampolgárokkal.

Ausztriában a nem mezőgazdasági jellegű ingatlanok, tehát építési telkek, lakások, házak valamint ipari ingatlanok szerzése nem engedélyköteles, amennyiben nem szabadidős ingatlan, nyaraló szerzéséről van szó. Az ingatlan vásárlójának nyilatkoznia kell ezzel kapcsolatban az illetékes hatóságnál. Szabadidős ingatlanok esetén bizonyos előfeltételek teljesítése szükséges az ingatlanszerzés engedélyezéséhez, így pl. az ingatlan telekkönyvi rendeltetése megfelelő kell, hogy legyen. Ausztriában az online rendszeren keresztül minden telek és ingatlan nyilván van tartva, így a telekkönyvi-kivonatok az internet segítségével könnyen és gyorsan beszerezhetők.

Ingatlan vásárlása esetén a következő költségekkel kell számolni:

– ingatlanszerzési adó: 3,5%
– telekkönyvi bejegyzés költsége: vételár 1%-a
– hitelesítési és bírósági díj
– a szerződés elkészítésének valamint a telekkönyvi bejegyzés lebonyolításának költsége (ügyvéd, közjegyző). Ennek összege megegyezésen alapul (általában a vételár 1-3%-ig terjed ennek összege).
-az ingatlanközvetítö jutaléka, ami a vételár 1-3%-ig terjedhet, elözetes megállapodás szerint
– Összességében tehát az ingatlanszerzés költségei kb. a vételár 10%-t teszik ki.

A szlovákiai síterepek legnagyobb előnye, hogy földrajzilag ezek vannak a legközelebb Magyarországhoz és különösen Budapesthez. Északi szomszédunknál az infrastruktúra fejlettsége azonban jelentősen el van maradva Ausztriához képest. Ennek megfelelően az ingatlanok árszínvonala jóval alacsonyabb, emellett egyértelmű pozitívum, hogy Szlovákia EU-tagsága következtében – Ausztriához hasonlóan- semmi jogi akadálya vagy nehézsége nincs a magyar állampolgárok ingatlanszerzésének.

A kínálat az egyszerű faházaktól a minden igényt kielégítő villákig terjed a szlovák hegyekben. Egészen egyszerű, bizonyos komfortot nélkülöző (melegvíz hiánya, nehéz megközelítés, stb.) faházakat már 2.5 millió forintért találunk, ám a színvonalasabb ingatlanok ára is viszonylag alacsonynak mondható. A Budapesthez közel fekvő és igen népszerű síterep, Donovaly közelében egy 100 négyzetméteres, közepes állapotban lévő víkendházat megkaphatunk 12-13 millió forintért.

Aki újabb építésű, minden megszokott komfortot magában foglaló házra vágyik Szlovákiában, az egy osztrák apartman áráért meg is kaphatja azt. A már említett Donovaly vagy Besztercebánya környékén egy 150-200 nm-es házért (350-400 nm-es telekkel) 20-24 millió forintot kell fizessünk. Amint cikk első részéből kiderült, hogy ezért a pénzért Ausztriában mindössze egy 35-40 nm-es apartmant kaphatunk.

Az alacsony árak ellenére a magyar ingatlanvásárlók egyelőre nem igazán fedezték fel maguknak a szlovákiai hegységeket. Tomas Harman szlovákiai ingatlanokkal foglalkozó iroda tulajdonosa elmondta, hogy tapasztalataik szerint a külföldiek közül egyelőre inkább csak angol állampolgárok vásárolnak ingatlant Szlovákiában, ők pedig elsősorban Közép-Szlovákiát, azon belül is Besztercebányát és környékét részesítik előnyben.

A legnagyobb síterep Romániában Brassó Poiana és a tőle fekvő, Bukarest irányában elhelyezkedő Predeal, Azuga, Busteni, Sinaia. Az egyszerűbb házak kb. 5 millió forintnál kezdődnek, de a minden luxussal felszerelt villákért akár 100-120 millió forintot is elkérhetnek a vevők. A telekárak 25,000-50,000 ft/nm-es ársávban mozognak.

Háromszéken, azaz Kovászna megyében a legismertebb Komandó, ami egy rusztikusabb, vadabb környezet. Itt az ingatlan árak alacsonyak, nem sok szálloda van, itt. a legjobb befektetésnek a helyi ingatlanközvetítők a parasztházak vásárlását tartják. Ilyen házakat 1000 négyzetméteres földterülettel már 3- millió forintért vásárolhatunk. Ha üres telket veszünk, akkor négyzetméterenként 4-5 ezer forintos árral kell számoljunk.

Bonyolult jogi háttér

– Romániában nem vásárolhat ingatlant külföldi állampolgár, ehhez egy Romániában bejegyzett saját cégre van szükség.
– 100%-ban lehet külföldinek Kft.-t alapítani, a román bejegyzésű társaság, mint román jogi személy, bármilyen ingatlant vehet (föld, ház, telek, erdő).
– mindenképpen érdemes ügyvéd vagy közjegyző megbízásával ingatlant vásárolni Romániában.