Fegyverkeznek a posztszovjet térség országai!

Miközben a válság egyik utóhatásaként a fejlett országok, köztük az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és más NATO-tagállamok csökkentették a 2011. évre tervezett hadikiadásaikat, a volt Szovjetunió legtöbb utódállamában az elmúlt öt év átlagát messze felülmúló katonai költségvetés született.

A 2010. évhez képest a Független Államok Közössége és Grúzia 23 százalékkal, mintegy 60 milliárd dollárra – a tavalyi és az idén várt mintegy 4, 5 százalékos GDP növekedés csaknem hatszorosára – emelte hadikiadásait.

Ez egyrészt azt bizonyítja, hogy a húsz évvel ezelőtt, a Szovjetunió felbomlásakor leírt 254 belső – főleg etnikai és vallási – konfliktus közül több ma is fenyegető veszélyt jelent az utódállamokra. Az arab országok diktatúráinak véres összeomlása e látszólag távoli térségben is merőben új helyzetet teremtett: az észak-afrikai államok társadalmi berendezkedésére számos ponton emlékeztető, muzulmán többségű posztszovjet régiókban uralmon lévő dinasztiák – a kazah Nazarbajev-, az üzbég Karimov-, az azeri Alijev-klán – joggal érzik fenyegetve nemrég még biztosnak ítélt hatalmukat. Sőt, némi fenntartással ebbe a névsorba illeszthető a gyermekkorú fiát utódának nevelő Alekszandr Lukasenko elnök diktatúrája is.

Tovább a Portfolio.hu elemzésére.