Eredményt hírdettek a zugligeti campus ötletére

Kihirdették a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Kinnarps Hungary közös pályázatának nyerteseit, melynek keretében a résztvevő csapatok az egyetem zugligeti campusának oktatási és közösségi tereit, az épületeket övező parkot gondolták újra. A saját tervezésű bútorok koncepcióterveinek kialakítására is kiterjedő pályaművekben a tértervezés, a fenntarthatóság, a gyárthatóság, a funkcionalitás és az esztétikum egyaránt fontos szerepet játszott.

Az öt döntőbe jutott csapat 6 projektje közül a külföldi és hazai szakemberekből álló zsűri a Hejopäpi pályaművét választotta győztesnek. Második helyen a Variant csapat Calm projektje végzett, a harmadik díjat pedig a Fenntartható kényelem kapta. Az eredményhirdetést megelőzően Henrik Schulz építész / designer, a zsűri egyik tagja, részletekbe menően értékelte minden csapat munkáját, és nemzetközi tapasztalati alapján, tervezői szemszögből hasznos iránymutatásokkal látta el a fiatal tervezőket. A zsűri a nyertes pályamű kapcsán kiemelte a kreatív tértervezést, a Kinnarps és a MOME filozófiájába való illeszkedést, a variálhatóságot és az előremutató termékötletet.

 

Az eredményhirdetés mellett szervezett konferencia keretében két kiváló szakember, Dr. Szentpéteri Márton „A tervezett elévülés jelenkori dilemmái”, valamint Henrik Schulz építész / designer „Scandinavian Luxury” címmel tartottak előadást.

 

Szentpéteri Márton a fenntartható design aktuális és „égető” kérdéseit rendkívül friss, lendületes stílusban feszegette: „A tervezett elévülést a designkultúrában manapság általában negatív terminusként emlegetik, s olyan tervezői attitűdök élveznek előnyt a rá épülő fogyasztói modellekkel szemben, amelyek a gyors elévülés kiküszöbölését lehetségesnek és kívánatosnak vélik. A tervezett elévülés azonban nem a fogyasztói manipuláció csodafegyvereként, hanem a gazdasági válság elleni gyógyírként született meg a múlt század harmincas éveinek elején, s azóta is megkerülhetetlen eszköze az a munkahelyteremtésnek. A túlpörgetett fogyasztásra épülő designmodell azonban hosszú távon már nem fenntartható. A kortárs világdesign legnagyobb dilemmájával van tehát dolgunk, érdemes ezért közelebbről is megismerkedni vele. Ez volt előadásom célja.”

 

Henrik Schulz előadásában, valamint az építészethez és a bútortervezéshez való hozzáállásában is tükröződött sokrétű, nemzetközi tapasztalata. Dániában, Olaszországban és Svédországban is tanult, ahol jelenleg saját építész irodája, a ’Schulz Arkitekter’ többek között lakóépületek, középületek és különböző installációk tervezésével foglalkozik. Munkáiból, a bemutatott hangulatos fotók révén a hallgatóság is ízelítőt kaphatott. Előadásában kiemelte mi különbözteti meg a skandináv luxust a többi európai luxustól, és mit jelent ez az építészetben, a bútortervezésben, valamint a divatban. Hangsúlyozta, hogy az előbbi kulcsa nem a csillogásban, hanem a részletek kidolgozottságában és az emberközpontúságban rejlik.

 

A MOME és a Kinnarps közös pályázata zsűrijének tagjai Benson Marcell – építész, Koós Pál – egyetemi docens, a MOME Design Intézet, Formatervező tanszékének tanszékvezetője, Lakos Dániel – designer, Henrik Schulz – designer, építész, valamint Soltész Tiberius – a Kinnarps Hungary Kft. ügyvezető igazgatója voltak.

 

A döntőbe jutott csapatoka Variant, a Fenntartható kényelem, a Hatch 2, az Üres terem és a Hejopäpi voltak.

 

A beérkezett munkákból berendezett kiállítás2013. február 27. és március 29. között tekinthető meg a Kinnarps bemutatótermében. (Cím: 1133 Budapest, Váci út 92., Nyitva tartás: H-Cs 8:30-17:00, P 8:30-15:00)

A MOME és a Kinnarps „Megfoghatatlan álmok – fenntartható valóság” pályázata Háttérinformációk

 

 

A MOME és a Kinnarps közötti együttműködés

 

fundamentumát a designhoz fűződő kapcsolatuk adja, amely mindkét esetben alapvető designfilozófiai elemekre épülő, ám a valóságban is kivitelezhető, az ergonómiát, az esztétikát és a fenntarthatóságot is magukba foglaló tárgyakat eredményez.

 

Tehetséges fiatal tervezők

 

A MOME 130 éve a fiatal tervezők művészeti műhelye, Európa egyik vezető intézménye. Egyszerre egyetem és szellemi műhely, ahol szétválaszthatatlan egységet képez az oktatás és az alkotói folyamat, az alkalmazott és autonóm művészeti tevékenység.

A Kinnarps Európa vezető irodabútor-gyártójaként a világ minden részén, így Magyarországon is fontosnak tartja, hogy a fiatal tervezők a hagyományokat tisztelve és a legújabb trendeket is figyelembe véve megtalálják a fenntartható tervezés felé vezető utat.  Az ergonómia, az innováció és a környezetvédelem terén az elmúlt 70 évben szerzett szakmai tapasztalatának átadásával arra törekszik, hogy a fiatal tehetségek tudatformálását már az egyetemi évek alatt támogassa.

A MOME, mint művészeti műhely és a Kinnarps, mint szakmai támogató összefogása az azonos értékrendnek és a designhoz fűződő filozófiának köszönhetően egy olyan hosszútávú együttműködés kezdete, amely terveik szerint több generáció számára biztosítja majd a táptalajt a nemzetközi tapasztalatok és ismeretek átadásához.

 

A Megfoghatatlan álmoktól a fenntartható valóságig

nemcsak az együttműködés mottója, hanem egy nagyon fontos üzenet is. Egyrészt azt tükrözi, hogy a fiatal tervezők számára fontos megérteni azt a folyamatot, miként lesz a tervezőasztalon megszületett álmokból megvalósult termék. Másrészt pedig azt a szemléletmódot is magában foglalja, hogy a „jövő” tervezésnek fenntarthatónak és fenntartónak kell lennie.

 

A pályázati kiírás

 

A MOME zugligeti campusán az oktatási terek, közösségi terek és a kert friss szemléletű újragondolására az egyetem rekonstrukciós és innovatív törekvéseinek segítésére vártak a kiírók terveket. A pályázók tetszőlegesen választhattak egy térrészt a MOME területén (ez lehet kültér vagy beltér és annak bármilyen funkciójú része). A beadandó tervekben fontos szerepet kell, hogy kapjon a funkcionalitás (a funkciók újragondolása), az emberközpontúság, a fenntarthatóság és a gyárthatóság. Ezen, újragondolt térrészeknek és az azokban elhelyezett tárgyaknak, bútoroknak összhangban kellett lennie a MOME szellemiségével. Jelezniük kellett, hogy ez a campus a magyar design kultúra egyik központja. Minden beadandó tervben, újragondolt térrészben szerepelnie kellett minimum egy darab, a Kinnarps által gyártott bútornak és minimum egy darab, a pályázók által tervezett bútornak, mely részletes tervének meg kellett jelennie a pályázati dokumentációban. A pályázati anyagoknak ezen felül jól értelmezhetően be kellett mutatniuk az újragondolt térrész használhatóságának módját és viszonyát az egyetem többi részéhez.