Április közepétől már hazánkban is indul a nemzetközi Minősített Passzívház Tervező tanfolyam

Napjainkban a környezettudatos építkezés és az energiatakarékosság egyre nagyobb figyelmet kap. Az építészek és az őket megbízó új megoldásokat választó építtetők is érdeklődéssel fordulnak a passzívházak felé.

A fogalom csak hazánkban  újdonság, külföldön már számos kezdeményezés megmutatta: jelentős megtakarítások érhetőek el a passzívházak építésével, hosszú távon kifizetődőbbnek bizonyul e technika választása, mint a régi típusú építési módok.

A passzívház esetében a beruházási költségek kezdetben magasabbak, viszont az alacsonyabb energiaköltségek és a mérsékelt kamatlábú, államilag támogatott hitel következtében a havi összes fizetendő költség alacsonyabb (zöld pontok), mint a hagyományosan épített ház (piros pontok) esetén.

Látható, hogy az évek során nőnek az energiaköltségek (itt csak 2% reális éves energiaárnövekedéssel számoltak), ennek megfelően növekszik a megtakarítás mértéke is. Legkésőbb a hitel lejártával, kb. 31 év elteltével a különbség szembetűnő lesz: egy alacsony, megfizethető rezsi marad. A passzívház tekinthető tehát egy kiválló, magas hozamú és biztonságos nyugdíjbefektetésnek is. A hiteltámogatás csak a kezdeti 10 évben vezet észlelhető különbséghez, mivel a kezdeti havi részleteket csökkenti valamelyest.

A passzívház standard – sok  épületenergetikai színvonalra utaló kifejezéssel ellentétben – egy nagy pontossággal meghatározott követelmény-rendszer: az épületet csak akkor nevezhetik passzívháznak ha ezeket betartja. Például a tervezés során az épület energiamérlegét – nemzetközi szabványokra alapozott – számítással kell igazolni.

A passzívházak minőségbiztosítására létezik egy, a darmstadti Passivhaus Insitut által kidolgozott nemzetközi minősítő rendszer, amelyet Sariri-Baffia Enikő, okl. építőmérnök vezetett be hazánkban. Vele beszélgettünk arról, hogy milyen előnyöket és újdonságokat tartogat a szakemberek és a lakók számára ez a technológia.

A passzívház technológia valamilyen divatos építési irányzatnak tekinthető, vagy inkább egy már régi, elemeiben meglévő építési módszernek?

A passzívházak összes komponense létezett már korábban is önálló formában (pl. három rétegű üvegezés, szellőztető berendezés, hőszigetelés, stb.), de nem volt egy egységes rendszerbe foglalva annak érdekében, hogy minimális energiaigényű házakat lehessen kiváló minőségben, nagy tömegben építeni. Az 1990-es években a darmstadti Passivhaus Institut állította fel a passzívház strandard rendszerét. Ennek eredményességét bizonyítja, hogy mamár a megépült projektek száma meghaladja a 30.000-et. Németországban több nagyvárosban, sőt a teljes hesszeni tartományban már eldöntötték, hogy az állami épületeket csak passzívházként valósítják meg. Az állam hosszútávon tervez, ezért – a felső grafikonon bemutatott – gazdasági okok miatt döntöttek így. A passzívházakhoz szükséges kiváló minőségű alkotóelemeknek már bő választéka kapható a piacon.

Mit jelent a passzív ház standard?

Ez egy épületenergetikai standard, mely kiváló komfortot biztosít télen-nyáron, elhanyagolható energiaköltségek mellett. Megvalósításában döntő fontosságúak az alkotóelemek: vastagon szigetelt és kiválóan légtömör épületburok, hőszigetelt tokban lévő három rétegű üvegezésű ablakok, nagy hatásfokú hővisszanyeréssel rendelkező szellőztető berendezés. Az ilyen épület energiaigénye olyan csekély, hogy a legtöbb esetben a hagyományos hőelosztó rendszer is elhagyható: az épület befűthető az egyébként is szükséges szellőző levegő segítségével, amely a beruházási költségek csökkenését eredményezi. Ez az oka annak, hogy a passzívázak általában minimális többlet befektetéssel valósíthatók meg. Hagyományos központi fűtés is jól működik, telepíthető, azonban ennek költsége lényegesen drágább.

Passzívházak ezreit fűtik a levegő segítségével, és a lakók nagyon elégedettek a komforttal: a hőmérséklet a helyiségekben télen egyenletes meleg, nyáron hűvös, nincsenek hideg felületek, vagy huzat, a levegő éjjel-nappal friss.

Az épület teljes fűtési hőenergiaigénye nem haladhatja meg a 15 kWh-t négyzetméterenként évente, amely  kb. 1,5 liter fűtőolajnak vagy 1,5 m³ földgáznak felel meg. Az ilyen minimális energiaigény feltétele a megújuló energiákkal való ellátásnak, mivel azok csak korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre.
Úgy is fogalmazhatnánk: a passzívház standard, a kiváló energiahatékonyság, feltétele a plusszenergia standardnak (tehát annak az állapotnak, amikor az épület energiaigényét saját maga  termeli meg). A Japán katasztrófa eseményei rádöbbentik az embert, hogy  a decentralizált, megújuló energiaellátás mennyivel biztonságosabb, amely nem károsítja/veszélyezteti a környezetet, ráadásul sok esetben még olcsóbb is.

A tavaszi időszak az építészek idénye, a lakásépítők többsége is ekkor kezdi meg a beruházást! Mit tapasztaltak: kinek érdemes ezt az építési formát választani? S akik érdeklőnek, azoknak milyen előnyökkel jár a passzívház?

A bemutatott ábra tanulsága szerint mindenkinek érdemes megfontolnia egy passzívház építését, ha érdekli a jövőbeni rezsije, vagy aktív éveiben magas hozamú befektetést szeretne, és mindemellett kiváló komfortban és biztonságban szeretne élni, illetve a bérlőinek rendelkezésre bocsájtani, -akár lakó- vagy más rendeltetésű épület esetén. A passzívházak elve és a komponensei épületfelújítások során is használhatóak, s ezáltal megtakarítható a korábbi energiafogyasztás 90%-a.

A passzívház sokban tér el, mint a hagyományos építkezés?

Igen, de az eltérések leginkább a tervezés és a kivitelezés minőségét érintik. Ha nem hozzáértőkre bízzuk ezeket a fontos feladatokat, akkor előfordulhat, hogy a kiváló minőségű beépített anyagok ellenére az épület nem fogja elérni a várt energiamegtakarítást, mert pl. megszökik a meleg a hőhidakon vagy könnyen elkerülhető fúgákon keresztül. Esetleg a nekünk eladott, első látásra valamivel olcsóbb termékekről kiderül, hogy hosszú távon magas költséget okoznak, pl. az áramfaló szellőztető berendezések. Mindezekhez a tapasztalt szakemberek értenek, és segítségükkel sikerülhet elkerülni a rossz döntéseket, s később nem kell magasabb összegeket kiadnunk a hibák korrigálására.

A szakemberek, építészek, épületgépészek, befektetők számára milyen kihívásokat jelent a hagyományos eljárásokkal szemben ez a technológia? Különleges felkészülést igényel-e a tervezőktől?

Elsősorban szakterületeket átfogó ismeretekre van szükségük, mivel az épület és az épületgépészet egymással szoros kölcsönhatásban áll. A részletek, a gondos, hőhídmentes és légtömör kivitelezés nagyobb hangsúlyt kapnak. Fontos, hogy a szakemberek ismerjék mindezek befolyását annak érdekében, hogy  az épület ne csak kiváló minőségben, de költséghatékonyan valósuljon meg. Az optimálási folyamat a kreatív tervezés szerves része, melyet csak az egészet átlátó szakember képes könnyen és gyorsan elvégezni. Ennek hiányában ugyan építhető passzívház, de az nem lesz költséghatékony. Az első passzívház mindenkinél a legdrágább, (van aki 20-30% többletköltségről is terjeszt rémhíreket), a többi általában jóval olcsóbb. Németországban ez általában 0 és 10% között mozog az épülettípus függvényében.

Milyen tanfolyamon és hol ismerkedhetnek meg ezekkel az információkkal?

A darmstadti Passivhaus Insitut az Európai Únió támogatásával egy tananyag-csomagot fejlesztett ki, mely tartalmazza a költséghatékony és kiváló minőségű passzívházak tervezéséhez és építéséhez szükséges információkat. Ennek segítségével elkerülhetők a kezdeti, előbb említett nehézségek. A tananyag magyar nyelven már elérhető,  és 2011 április 15-én indul az első 10 modulból álló tanfolyam. Az utolsó nap előkészít a Passivhaus Insitut által megrendezésre kerülő vizsgára, melyen a sikeres részvevők elnyerhetik a Minősített Passzívház Tervező címet és bekerülnek egy nemzetközi adatbankba. A modulok azonban egyenként is látogathatók és érdeklődő szakembereknek értékes továbbképzési lehetőséget biztosítanak.

Mikor és hol kerül sor a tanfolyamra, és a végzett építészeket hol érhetik majd el a passzívház technológiáról érdeklődő építtetők?

Idén tavasszal Budapesten és ősszel Pécsen indítjuk a tanfolyamot, később az érdeklődéstől függő rendszerességgel. Az aktuális helyszínek és időpontok a www.passzivhaztervezo-oktatas.com című honlapon érhetők el. A végzett tervezőket ugyanezen a honlapon fogjuk listázni, ugyanakkor felkerülnek a www.passivhausplaner.eu című nemzetközi adatbankba is. Ezen kívül tervezzük más magyar platformokkal is a lista megjelentetését, hogy az építtetők könnyen megtalálhassák őket.

Építészeken kívül más szakterületeknek is szól a tanfolyam: épületgépészek, építőmérnökök, épületenergetikusok, kivitelezők, önkormányzati dolgozók is mind fontos tudásra tehetnek szert, mely segíti a tevékenységüket, amennyiben passzívházak, vagy egyéb rendkívül energiahatékony épületek megvalósításában vagy az ilyen színvonalú felújításában érdekeltek.

A tanfolyam látogatásához szükségesek tervezői alapismeretek. Kitérünk ugyan röviden az alapokra is, azonban elsősorban a különbségeket mélyítjük el. Ennek ellenére sok szakképzet technikus is végezte már el sikeresen a tanfolyamot, ezért ezeket is bátorítjuk a részvételre. Aki nem rendelkezik Magyarországon tervezői jogosultsággal, az a Minősített Passzívház Tanácsadó címet nyerheti el.

További információ itt.