A végtörlesztés miatt 600 milliárdot veszíthetnek a bankok

A mostani árfolyamon számolva, húsz év alatt 600 milliárd forint is lehet a bankrendszer vesztesége a kormány újabb devizahiteleseket mentő akciójával – írta a Origo.

Navracsics Tibor igazságügyminiszter kedden jelentette be, hogy a hitelszerződésekbe belenyúlva kívánják orvosolni az elszabadult árfolyamok miatt bajba jutott devizahitelesek helyzetét, az erről szóló tervek jövő szerdán kerülnek a kormány elé. A jövő heti kormányülésre több változat is kerül, hogyan avatkozzon be az állam a devizahitel-szerződésekbe. Az árfolyamkülönbséget a kormány teljesen a bankokra tolhatja, de az is előfordulhat, hogy a különbözetet felosztják az adós, az állam és a bank között. A Magyar Nemzet említett egy harmadik megoldási lehetőséget is, amely szerint rögzítenének egy árfolyamszintet, amelyet minden szerződésre érvényesítenek, mint ahogy a végtörlesztésnél történt a 180 forintos svájci frankkal és a 250 forintos euróval. Az Origo számításai szerint egy ötmillió forintos hitelnél az adós havi mintegy tízezer forintot spórolhat.

 

Ami a bankokat illeti, az Origo szerint egy szempontból járhatnak kicsit jobban: mint fogalmaznak, a könnyebben fizető adós jobb adós is lesz. Jelenleg ugyanis 16 százalék közelében van a 90 napon túli késedelemben lévő adósság aránya, további 20 százalék ennél kisebb csúszásban van. A bankok a bukónak látszó hitelre céltartalékot képeznek, vagyis ha az adósok valamennyire képessé válnak fizetni, akkor az előre betervezett veszteséget mégsem kell lenyelnie a banknak.

 

Amúgy, a ma 1945 milliárd forintos devizahitel-állomány nagy része 5 éven túli jár le, a legtöbb lakásra felvett kölcsönt 10-15-20 évig kell fizetni. Ha ez idő alatt végig a jelenlegi 238 forintos frank- és 295 forint-euró árfolyam maradna fenn, akkor a most meglévő hitelek visszaállítva a szerződéskori árfolyamokat körülbelül 600 milliárd forintos veszteséget jelentenének a bankrendszernek.