A magyar építési piac helyzete és kilátásai

Van még lejjebb! – ez a summája a 2012. évi építési piaci elemzésünknek. Lényegében tovább romlott az előző évi alacsony teljesítményhez viszonyítva mind a magas-, mind a mélyépítés teljesítménye. Az új lakásépítést a makrogazdaság további romlása húzza vissza, a magánberuházások egyéb területén szenved az ingatlanpiac,nincs befektető az újabb fejlesztésekhez, sem az irodaházak, sem a kereskedelem, sem a logisztikai beruházások terén.

A hazai kis- és középvállalkozások erőtlenek, tőkehiányosak, a banki hitelek híján nem vállalkoznak bővülésre.

 

 A közösségi épületek és a mélyépítési létesítmények döntő hányadának finanszírozása EU alapokból történik.  A 2010-11-es lassítás ebben az évben is érezteti a hatását és valódi gyorsulás még 2013-ban is csak a pályázatok elbírálásában és a kivitelezések megkezdésében várható.

 

A lakásvásárlások száma stabilizálódott 2010 óta, ennek következtében a felújítási tevékenység  –  az energiaracionalizálást egyre inkább beleértve – várhatóan szinten marad, sőt, enyhén növekedhet is, mindenekelőtt a lakosság saját erejéből és józan megfontolásából. Sajnos 2012-ben ehhez igen kevés állami és önkormányzati támogatásra számíthatott. Az önkormányzatok adósságának állami átvállalásával azonban a közösségi épületek, és később talán a lakások is számíthatnak az önkormányzatok szerény támogatására az energia  takarékosság érdekében végzett korszerűsítési munkák terén.

 

A mélyépítés valamivel enyhébben csökkent, a vasútépítések- és rekonstrukciók kerültek előtérbe. Az energetika létesítményei 2012-ben igen keveset fejlődtek és a környezetvédelmi – vízgazdálkodással kapcsolatos beruházások ráfordításai is szerény mértékűek voltak. 2013-ban megállhat a romlás, 2014-2015-ben is csak kismértékű növekedésre van kilátás, de a bizonytalansági tényezők még így is erősek.


(Szerző: Gáspár Anna, Buildecon)