Lakáslízing társaságoknak is

A lakáslízing egyre több vállalkozás fantáziáját mozgatja meg, s az elmúlt hónapok piaci tendenciájának tekinthető, hogy az ingatlant cégként, s nem magánszemélyként lízingelnék az érdeklődők.

Az újfajta igény megjelenése logikusnak is tekinthető – mutatnak rá a lízingtársaságok –, hiszen egyre több vállalkozó használja otthonát vállalkozói célra is, rendelőt, bemutatótermet, irodát, netán telephelyet alakítva ki, miközben megpróbálják a lakáslízing adózási előnyeit is kihasználni.
A mikro- és kisvállalkozásoknak még nincs jelentős tőkeerejük, éppen ezért az egyik legkedvezőbb finanszírozási forma számukra a lakáslízing, hiszen a hitelnél alacsonyabb önerőt követel meg, ráadásul az adóelőnyei sem elhanyagolhatók – magyarázta Hegedűs Éva, a BG Hitel & Lízing vezérigazgatója. A mikro- és kisvállalkozások a lízingbe vett ingatlan után különböző költségeket számolhatnak el, így a lízingszerződés megkötésekor fellépő egyszeri díjakat (értékbecslési, közjegyzői, folyósítási, szerződéskötési díj, illeték, helyszíni szemle díja), illetve a lízingszerződés futamideje során havi, rendszeresen elszámolható költségeket (kamat- és kezelési költségek) – emelte ki Gazsi Júlia, a HVB Leasing Ingatlan üzletág vezetője. A CIB Lízing Csoportnál pedig még az ügyvédi költséggel sem kell számolnia a vállalkozásnak, hiszen ezt magára vállalja a cégcsoport.
A konstrukció mellett szólhat az is – jegyezték meg a CIB Lízing Csoportnál, ahol mind zárt, mind nyílt végű pénzügyi lízingkonstrukciót kínálnak –, hogy a lakás bérbeadása esetén a jelenleg érvényben lévő adózási jogszabályok figyelembevételével a vállalkozás által fizetett társasági adó kevesebb, mint a magánszemélyként megfizetendő forrásadó. Ráadásul – tették hozzá – a visszlízing különösen közkedvelt a vállalkozások körében, hiszen így könynyen hozzájuthatnak egy magas összegű szabad felhasználású hitelhez.
Nem elhanyagolható tényező az sem – emelte ki az OTP Lakáslízing Zrt. vezérigazgatója, Dunavölgyi Mária –, hogy ugyan a lízingbe adó lesz a jogi tulajdonos, mégis a lízingbe vevő cég könyveiben szerepel és amortizálódik az ingatlan. Ráadásul amennyiben a lízingbe vevő a kiválasztott új építésű lakást nyílt végű pénzügyi lízing keretein belül vásárolja meg, úgy a havi lízingdíj az áfa-visszaigénylés miatt is mérséklődik. Az OTP Lakáslízing Nettót fizet, bruttót kap címmel ajánlja ezt a terméket, s a BG Nettó finanszírozás konstrukciója is ezen alapszik. A konstrukció során ezt a kedvezményt a BG átengedi a vevőnek, oly módon, hogy az eszköz áfáját ugyan meg kell fizetnie a lízingbe vevőnek, a BG azonban nem számít fel rá kamatot és kezelési költséget.
A lízingkonstrukció rugalmas abból a szempontból is, hogy a lízingszerződés lejártával – akár zárt, akár nyílt végű konstrukcióban – a cégtulajdonos szabadon dönthet arról, hogy a lakást irodaként használja tovább, esetleg hozzátartozóinak teremt lakhatási lehetőséget, avagy értékesíti. Azoknak éri meg a céges lízing, akik a költségeket el tudják számolni, esetleg bérbe adnák üzleti alapon az ingatlant, vagy egyszerűen csak anonimak szeretnének maradni – jegyezte meg Dunavölgyi Mária, hozzátéve: ugyan ezen konstrukciók még kisebbségben vannak az össz-ügyletszámhoz képest, de számuk folyamatosan nő. Hasonló tendenciáról számoltak be a többi lízingtársaságnál is, s a bővülés meglátásuk szerint az elkövetkező időszakot is jellemezheti, főként a könnyen bérbe adható belvárosi ingatlanok terén. Gazsi Júlia szerint ez a fajta tulajdonszerzés egyre nagyobb teret hódít majd az általános ingatlanfinanszírozási palettán.

A céges lakáslízing előnyei
Elszámolhatók a költségek, így az egyszeri díjak (értékbecslési, közjegyzői, folyósítási, szerződéskötési díj, illeték, helyszíni szemle díja), s a lízingszerződés futamideje során rendszeresen fellépő költségek (kamat- és kezelési költségek)
Az ingatlan esetleges bérbeadásából származó jövedelem után magánszemélyként magasabb adót kellene fizetni, mint cégként
A lízingbe vevő cég könyveiben szerepel és amortizálódik az ingatlan
Nyílt végű pénzügyi lízing esetén, mivel a tőkekihelyezés az ingatlan nettó értékével megegyezik, az áfát az ügyfél a futamidő alatt fizeti meg részletekben, a tőketörlesztések arányában, kamatfizetés nélkül