Elindult Budapest épített és kultúrtörténeti örökségét bemutató turisztikai honlap

Budapest a legtöbb európai városhoz képest fiatal település: mai belvárosának nagy része alig száz-kétszáz éves, benne megbújó régebbi emlékekkel. Van miről mesélni, de ki gyűjti össze, és hol tudja a nagyközönség megismerni a történeteket? Budapest épített és szellemi örökségének virtuális térképe most készült el, a neve Urbface.com, a lehetőségei pedig végtelenek.

Az Urbface.com egy kitartó ötletgazda, kutató és szerkesztő, Jamrik Levente újságíró projektje, amelyet barátai is segítenek. Jamrikot leginkább a Falanszter blogon keresztül ismerheti a nagyközönség: a huszadik századi totalitárius rendszerek és más rezsimek izgalmas, avagy elborzasztó (város)építészeti terveit rendkívüli alapossággal bemutató szakblogról van szó.

A Falanszter a magyar blogoszféra egyik legérdekesebb tartalmát állítja elő, feldolgozandó téma pedig akad bőven. A kutató-szerkesztő három szempont alapján építette fel az adatbázist: műemlékről vagy építészetileg fontos épületről legyen szó; más esetben az épülethez kötődjön valamely érdekes történet vagy személy; az adatbázis pedig legyen elérhető internetről akár okostelefon segítségével is. – Három évvel ezelőtt kezdtem el a munkát, több ezer budapesti házat kutattam fel – meséli Jamrik Levente. Az Urbface atyja azóta is naponta több órát foglalkozik a projekttel, könyvekből, levéltárakból, tanulmányokból, interjúalanyoktól, illetve a helyszínek bejárásából tájékozódik. A nagyon aprólékos kutatómunka több szempont alapján ad eligazodást a magyar fővárost megismerőknek. A túralehetőségek között így például találunk bunker- és barlangtúrát, gyilkosságtúrát, szerelmi fészkek és bordélyok –túrát; náci-, illetve kommunista túrákat, illetve bauhaus és szecessziós emlékek-sétákat is. A lassan 10 nyelven elérhető honlap okostelefon alkalmazása az ősz folyamán fog megjelenni. A honlap olyan cégekkel akarja felvenni a versenyt, mint a Lonely Planet és a Baedekker.