A török tengerparton még kevés magyar vásárol ingatlant
Törökország délnyugati tengerpartján Antalya, Alanya, Belek, Side neve kellemes kéthetes láblógatást ígér, ám e városok ennél lényegesen többet kínálnak. A külföldi ingatlanvásárlásról álmodozókat a spanyol áraknál alacsonyabb, a horvát partoknál átláthatóbb befektetési lehetőséggel kecsegtetik.
A török riviéra elmúlt évekbeli hihetetlen fejlődése az egyes számú favorittá varázsolta térséget a helyi ingatlanpiacon. A Taurus hegység által körülölelt Antalya, a régió központja 15 évvel ezelőtt jelentéktelen nyolcvanezres kisvárosként aludta csipkerózsika álmát, de mára milliós (nyáron kétmilliós) metropolisszá vált az idegenforgalom fellendülése nyomán. A kék zászlós tengerpartok varázsát határozottan erősítette, hogy az antalyai repülőtér a legtöbb európai célponttól nincs messzebb, mint két-három óra repülőút. Ráadásul a turisták kiszolgálására épült, ugrásszerű fejlődést produkáló infrastruktúra (a riviérán jelenleg mintegy 4000 hotel várja a nyaralni vágyókat) és a nyaralásra, telelésre egyaránt csábító klíma (évente legalább 300 a napsütéses napok száma) a Földközi-tenger medencéjének más, spanyol, francia, görög partvidékeinél alacsonyabb megélhetési költségekkel társul. A rohamosan növekvő turistaáradat következtében a partvidék hihetetlen fejlődésnek indult, se szeri, se száma az építkezéseknek, amelyek az idegenforgalom igényein túl az ország belsejéből a jobb élet reményében idetelepülők mellett ma már az itt egyre nagyobb számban nyaralót vásároló európaiak igényeit hivatott kiszolgálni.
Az Antalya régió a külföldi vásárlók körében a legnépszerűbb Törökországban. A 2006. első negyedévben a mintegy 1200 külföldiekkel lebonyolított török ingatlan tranzakció több mint fele ebben a térségben realizálódott. Elsősorban az angolok vásárlása jellemző, az összes üzlet egyharmadát az Egyesült Királyságbeliek kötötték, április közepéig csaknem 260 német, 130 ír és majdnem ugyanennyi holland szerzett ingatlan az országban. A norvégok 82 ingatlan tulajdonosaivá váltak. A 2005-ben rendkívül megerősödött dán érdeklődés ellenére a konkrét üzletek száma elenyésző volt. Természetesen a magyar vásárlók is megjelentek már az itteni tengerparton, de becslések szerint eddig csak néhány tucatra tehető a számuk, tehát össze sem hasonlítható mondjuk a horvátországi jelenlétünkkel.
2005 amúgy nehéz évnek számított, az ingatlanpiacot érintő törvények újraszabályozása tranzakciók ezreit fagyasztotta be, a jövő azonban újra bíztató – vélik a helyi szakértők. A repülőtéri fejlesztések, az egyre javuló úthálózat, a vitorlás- és jachtkikötők, a golfpályák növekvő száma és a reménybeli EU tagság, annak minden következményével szép jövőt jósolnak a török ingatlanpiacon befektetők számára. Ennek látható jelei a dinamikus árnövekedés, a telekpiacon – a tengertől való távolság függvényében – például egyik évről a másikra akár száz százalékos, átlagos, tengertől távolabb eső telkek esetében 25 százalékos drágulást is regisztrálnak, ám ez még így is jóval a hasonló adottságú spanyol vagy görög árak alatt marad, a közvélekedés szerint az EU-csatlakozásig, hogy aztán drámai emelkedést produkálhassanak.
A nyaralóvásárlók körében legnépszerűbb városok a török riviérán Belek, Side, Alanya és Mahmutlar. Az antalya-i repülőtértől alig 20 perc autóútra lévő Belek népszerűségét hosszú, egyenes aranyhomokos tengerpartja és legelsőként nyilvántartott golfközpont mivolta biztosítja. A turistacsalogatónak szánt nem kevesebb, mint hat – és több tervezett – nemzetközi versenypálya is hozzájárul, hogy ez idő szerint 35 ingatlanfejlesztés zajlik a kisvárosban és környékén. A beleki árak egy három hálószobás ikervilla esetén 150 ezer eurótól indulnak, a különálló új házak alsó határa a tervezési fázisban meghaladja 200 ezer eurót. Az ókori romokkal büszkélkedő, hangulatos, ékszerdobozszerű Sidében az Apolló templom maradványai és a ma is színházi előadásoknak otthont adó amfiteátrum szomszédságában új apartmanházakban vásárolhatunk a belekinél alacsonyabb árakon. Egy átlagos két hálószobás egység 75-120 ezer eurót kóstál, a három hálós, dupla komfortos, medencés apartmanok 120-140 ezer euró között mozognak.
A legforrongóbbnak az antalya-i repülőtértől mintegy kétórányira fekvő Alanya ingatlanpiacát tartják, köszönhetően a kék zászlós tengerpartoknak, a hihetetlenül széles körű szabadidős tevékenységekre specializálódott sport és szórakoztató centrumoknak. A szeldzsuk törökök által épített vár látványa, a Kleopátra fürdőzéséről híressé vált Kleopatra Beach és a Taurus hegység partközeli vonulatai miatt korlátozott bővülési lehetőségek rohamosan értékelik fel a helyi kínálatot. Az alanyai ingatlanpiacot az apartmanok választéka határozza meg, a kéthálós, központbeli épületekben 60-70 ezer euró az induló ár. A várostól 15-20 perces autóútra fekvő Mahmutlarban vagy Demirtasban ennél valamivel olcsóbban kínálják az új komplexumokban a nyaralóegységeket. Az említett árak jellemzően tengerhez közeli épületekre értendők, a tengertől távolabb eső házakban már 40-50 ezer eurós ingatlanra is szert lehet tenni. A helyi kereslet inkább a parttól távolabbi épületek nagyobb lakásaira koncentrálódik, a környéken az átlagos török lakásméret legalább 200 négyzetméter, a lassan Budapest méretűvé váló Antalya-ban ezt a típust 40-60 ezer euróért kínálják.
A külföldiekre szakosodó ingatlanirodák a vásárlással járó ügyintézést általában 3 százalékos díjazásért átvállalják, a vevőt terhelő további költségek közé tartozik a 3 százalékos átírási díj, a különböző regisztrációs díjak, amelyek további mintegy 500 euróra rúgnak, s ezenkívül az éves ingatlanadó mértéke 0,1 százalék. A nyüzsgő idegenforgalom a használaton kívüli apartmanok bérbeadására is megfelelő garanciát nyújt.