Megvan az újabb kétharmad, ezúttal a lakásoknál

Nagyobb sebességre kapcsoltak az összkomfortos lakások Magyarországon: az öt évvel ezelőttihez képest tovább nőtt az arányuk és elérte a 66 százalékot – olvastuk a KSH friss összefoglalójában.

A lakásállomány komfortossága az újonnan épített lakások magasabb szintű felszereltsége, valamint az elmúlt években végrehajtott lakáskorszerűsítések következtében tovább javult a 2011. évi népszámláláskor mérthez képest. Tavaly a lakások 66%-a összkomfortos, 28%-a komfortos, 2,5%-a félkomfortos volt, és mindössze 3,3% tartozott a komfort nélküli, szükség- és egyéb lakás kategóriába. A két legmagasabb komfortfokozatba sorolt lakások aránya az elmúlt öt évben alig változott, a két legalacsonyabb kategóriába viszont több mint 30%-kal kevesebb lakás tartozik.

Mátyásföldi összkomfortos ház hálószobája – több infóért kattints a képre !

A lakások komfortosságában a lakások felszereltségére és fűtési módjára jellemző területi különbségek köszönnek vissza. A különbség markáns az ország keleti és nyugati része között. Közép-Magyarországon, Közép-Dunántúlon és Nyugat-Dunántúlon az átlagosnál nagyobb arányban találhatók összkomfortos lakások, míg a többi, kevésbé korszerű besorolású lakás aránya az átlagosnál kisebb. A keleti országrészben kevesebb az összkomfortos, viszont több a komfortos fokozatba sorolt lakás, így a félkomfortos, komfort nélküli, szükség- és egyéb lakások aránya ezekben a régiókban sem lényegesen magasabb, mint az országos átlag. A komfort nélküli lakások legnagyobb arányban Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében találhatók

Az elmúlt öt évben a fűtési módok közötti átrendeződés folytatódott, tovább csökkent az egyedi helyiségfűtéssel fűtött lakások aránya, és nőtt az egy vagy több lakást fűtő központi rendszerek használata. A lakott lakások legjellemzőbb fűtési módja az egy vagy több lakást fűtő központi rendszer, amelyet a lakások több mint fele használ. Távfűtést a lakások 16%-ában, egyedi helyiségfűtést a lakások 33%-ában használnak.

A fővárosban 29, a megyeszékhelyeken 34% a távfűtéssel fűtött lakások aránya, a megyei jogú városok lakásainak negyedében, míg a többi város lakásainak alig tizedében jellemző ez a fűtési mód. A Dunántúlon az egy vagy több lakást fűtő rendszerek a legnépszerűbbek, e fűtési mód aránya duplája az egyedi helyiségfűtéssel fűtött lakásokénak.

A keleti országrész régióiban az egyedi helyiségfűtéssel, illetve az egy vagy több lakást fűtő központi rendszerrel fűtött lakások aránya nagyjából megegyezik. Az országos átlagnál nagyobb arányban használják a távfűtést Közép-Magyarországon, Közép-Dunántúlon és Dél-Dunántúlon, a legkevesebben a Dél-Alföldön fűtenek távfűtéssel.