Minden, amit a bársonyról tudni akartál – Különösen, ha kárpitozásra használnád

A bársony a lakberendezésben a luxus megtestesítője, de sokan félnek attól, hogy hamar tönkremegy. Pedig, ha jól választunk, egy bársonnyal kárpitozott bútor hosszú évtizedekig otthonunk dísze lehet. Nézzük hát, mint kell tudnunk erről az anyagról, és milyet érdemes választani.

Bársonykanapé egy V. kerületi lakás modern nappalijában

Még több képért kattintson a fotóra!

A bársonyról elsősorban azt kell tudnunk, hogy egy alapszövetből áll, amibe fonalakat szőnek. A bársony minőségét és tulajdonságait pedig alapvetően az határozza meg, hogy ezeket a fonalakat milyen sűrűn szövik, mennyire rövidre vágják, és milyen anyagból készülnek.

Minőség: A bársony minősége tehát a szövés sűrűségétől függ. Bútorkárpitnak az az ideális, strapabíró bársony, amelynek mind az alapszövete, mind a beleszőtt szálak sűrű szövésűek. Ha kész bútort veszünk, kérdezzük meg, tudnak-e mintát mutatni a szövetből (ha több színben árulják, valószínűleg van minta), így könnyen ellenőrizhetjük a minőségét.

Kopásállóság: A bútorszövetek kopásállóságát az ún. Martindale teszttel vizsgálják (mérőszáma: MD), és ez alapján 15.000 és 100.000 MD közé sorolják az egyes szöveteket. A legtöbb bársony kopásállósága eléri a 40.000 MD-t, ahová csak az igazán strapabíró anyagok tartoznak.

Tűzött bársonyszékek egy XI. kerületi lakás étkezőjében

Még több képért kattintson a fotóra!

Szálhosszúság: A beleszőtt szálak hosszúsága meghatározza a szövet színének mélységét. Minél hosszabbak a szálak, annál gazdagabb az anyag színe és textúrája. A hosszabb szálú bársonyszövet az igazi luxus megtestesítője.

A bársony anyaga: A bársony gyakorlatilag bármilyen természetes vagy szintetikus szálból és ezek keverékéből is készülhet. A szálak anyaga nagyban meghatározza a szövet minőségét.

  • Selyem: Ha selyemszálakból szövik a bársonyt, anyaga rendkívül puha és selymes lesz, ránézésre úgy néz ki, mintha az anyag nedves lenne. Nem igazán strapabíró, és napfény hatására színe is kifakulhat. A selyembársonyok egyik legkülönlegesebb fajtája a mintás brokát anyag, mely régen arannyal vagy ezüsttel átszőtt selyemszálakat tartalmazott.

Brokáttal kárpitozott fotel a kandalló mellett egy szegedi családi házban

Még több képért kattintson a fotóra!

  • Vászon: A vászon szálakkal szőtt bársonynak inkább kicsit matt a felülete, viszont könnyen felveszi a festéket, így nagyon gazdag, mély színekben kapható. Mivel a vászon fonalak különböző vastagságúak, a vászon bársonyban gyakran jelennek meg szabálytalan csíkok. Szálai rövidebbek, mint más bársonyoknak, és könnyebben kopik, ezért ideális például a vintage stílusú otthonokba.
  • Pamut: A pamutból készült bársony a legkevésbé strapabíró, ezért leggyakrabban valamilyen szintetikus szállal keverik. Felülete inkább matt, de viszkózzal keverve nemcsak fényesebb, hanem erősebb is lesz.
  • Gyapjú és moher: A gyapjú és moher bársonyok a legerősebb bársony szövetek (különösen a moher). A moher bársony nagyon vastag és kevésbé fényes, mint a selyem vagy cellulóz szálból készült szövetek.
  • Szintetikus: A szintetikus bársonyok sokkal strapabíróbbak, mint természetes anyagból készült társaik, de tapintásra nem olyanok, és színük sem olyan mély, így a legjobb minőséget a természetes és szintetikus szálak keverésével lehet elérni.

Kezelése, tisztántartása: Lehet, hogy a bársony kárpittal egy kicsit többet kell foglalkozni, mint más bútorszövettel, de ha a legstrapabíróbb bársonyok közül választunk, tovább bírják majd, mint bármilyen más anyag.

Ha a felület nagy igénybevételnek van kitéve, mohert vagy sűrűn szőtt poliésztert válasszunk. A bársonyt gyakran választják sötétítőfüggöny anyagaként is. Ilyenkor számoljunk azzal, hogy bár egy függöny nincs akkora igénybevételnek kitéve, mint egy bútorkárpit, sokkal nagyobb arányban éri a tűző nap, ezért a természetes szálból szőtt bársonyfüggöny hamarabb kifakulhat.

Kisállatok: A sötétebb színű, különösen a fekete bársonyra jellemző, hogy sokkal jobban vonzza a szöszt, mint más anyagok, ezért minden egyes hajszál és a kis kedvenceink szőre is sokkal hamarabb meglátszik rajta. Ezeket egy puha szőrű kefével tüntethetjük el a legkönnyebben. Ha pedig cicánk van, vigasztaljon minket az a tény, hogy körmeik élesítésére kevésbé szeretik a bársonyt használni, mint bármelyik másik bútorszövetet.

Ahhoz, hogy a bársonykárpit szépségét sokáig megőrizzük:

  • rendszeresen forgassuk át a párnákat
  • hetente keféljük át egy puha sörtéjű kefével
  • semmit, különösen nehezebb tárgyakat (pl. könyvet) ne hagyjunk rajta állni hosszabb ideig