Uniós forrásból, korábban elkészülhet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem civil kollégiuma

A kormány tavaly év végén úgy határozott, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) közigazgatási kara eredetileg 2016-ra tervezett civil kollégiumának megépítését 2015 őszére irányozza elő – közölte az egyetem rektora szerdán Budapesten.

Az intézmény közigazgatás-tudományi karának nyílt napján Patyi András azt is elmondta, hogy a napokban megérkezett a határozat arról is, hogy az intézmény külföldi képzési programjának ösztöndíjkeretét jelentős mértékben megemelték.


Kiemelte, hogy az elmúlt két évben mintegy 20 százalékkal többen jelölték meg első helyen az intézmény valamely képzését, s az összes jelentkező száma is emelkedett. Több szakon tízszeres, de a legnépszerűbb, közigazgatási szakon harmincötszörös a túljelentkezés – tette hozzá Patyi András.

 

Patyi András hangsúlyozta: az NKE ebben a formájában Magyarország legfiatalabb egyeteme, alig több mint 2 éve kezdte meg működését. A közvetlen jogelődök története ugyanakkor – a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, a Rendőrtiszti Főiskola, valamint a Corvinus Egyetem közigazgatás-tudományi kara, illetve annak elődje, az Államigazgatási Főiskola – több évtizedre nyúlik vissza.


Mint a rektor kifejtette: az elmúlt 25 évben talán nem is volt olyan felsőoktatási intézmény, amelyet ne érintett volna valamilyen ingatlan
-, illetve infrastruktúrafejlesztés. Ezek milliárdokat jelentettek – tette hozzá. Ugyanakkor a közszolgálati egyetem jogelődei az elmúlt 25 évben mindig a sor végére kerültek ha fejlesztésekről volt szó. A kormány viszont 2012-ben döntött arról, hogy az újonnan megalakított közszolgálati egyetemet egy új campuson kívánja elhelyezni, az egykori Ludovika Akadémia területén – hangzott el.

 

A fejlesztés első üteme 25 milliárd forintnyi európai uniós forrásból, míg a magyar költségvetésből 2 milliárd forintnyi forrásból valósul meg. Az első ütemben a történelmi főépület méltó rekonstrukcióján felül egy modern XXI. századi új oktatási épület, hallgatói központot, uszoda és sportközpont, a rendészettudományi képzéshez szükséges kollégium és egy oktatás-technikai kiképző központ kialakítása valósul meg. Az eredeti tervek szerint a közigazgatási képzésben résztvevők kollégiuma is csak a 2016-ban megkezdődő második ütemben valósulhatott volna meg, de – mint a rektor kiemelte – sikerült meggyőzni a döntéshozókat arról, hogy a civil kollégiumra is mielőbb szükség van.