Szeptember kiemelkedően jó volt Kelet-a Közép-Európai ingatlanbefektetéseknél

A teljes befektetési volumen Közép-Kelet-Európában 8 milliárd eurót tett ki 2011. szeptember végére, amely a tavalyi év azonos időszakában mért adat kétszerese. Eddig idén szeptember hozta a legmagasabb havi eredményt a CBRE legfrissebb elemzése szerint.

Az elmúlt hónapok lengyel és orosz dominanciája után a harmadik negyedévben Csehország bizonyult a legaktívabbnak az ingatlanbefektetési porondon. Ennek okai egyrészt néhány nagy helyi tranzakció, másrészt a lengyel és még inkább az orosz első osztályú hozamok csökkenése. E három országon kívül a többi piacon az üzletkötések volumene alacsony maradt.

 

Jos Tromp, a CBRE KKE-i kutatási és tanácsadási vezetője az eredményeket így kommentálta: „Az inflációs kockázat és az alternatív befektetési lehetőségek szűkössége az elérhető pénzforrásokat az ingatlanok felé hajtja: ezen belül is a közép-európai felsőkategóriás ingatlanok a legkeresettebbek. A befektetők kívánságlistáján az első helyet a varsói, prágai és moszkvai prémium osztályú irodák, valamint üzlethelyiségek foglalják el. Ez utóbbiak főként a biztos bevételt hozó nagy bevásárlóközpontokat jelentik a fővárosokban vagy a 250.000 főnél több lakosú nagyvárosokban. Ezen felül a hosszú, főként eladás-visszabérlés formájú bérleti szerződésekkel rendelkező logisztikai központok állnak az érdeklődés központjában. Az ezeken a kategóriákon kívül eső eszközöknek továbbra sincs piaca.”

 

Patrick O’Gorman, a CBRE KKE-i befektetési vezetője elmondta: “A Csehországban és Oroszországban tapasztalható erős helyi érdeklődés dacára a 2011-es eddigi befektetési volumen közel kétharmada határokon átnyúló befektetési tevékenység eredménye. Ebből az adatból két trend rajzolódik ki. Egyrészt a régiót jól ismerő (például osztrák) befektetők újra aktivizálódni látszanak, másrészt a kockázatvállalóbb befektetők is profitálni igyekeznek az egészséges lengyel vagy cseh piaci viszonyokból olyan területeken, ahol azt várják, hogy a bevétel és a tőkeérték-növekedés látványos lesz a következő években. Ezek a befektetők főleg az Egyesült Királyságból és az USÁ-ból érkeznek. Az angol befektetők teljes piaci aktivitása a lezárt ügyletek méretét tekintve 80%-kal nőtt 2010-hez képest. Az amerikai befektetők tevékenysége még jelentősebb a régióban: 1,2 milliárd euróval az USA a második legmagasabb befektetési aktivitást érte el a Közép-Kelet-Európában, amely kevéssel marad el 2006-os rekordszinttől.”

 

Borbély Gábor, a CBRE budapesti irodájának elemzési és tanácsadási vezetője hozzátette: „Habár a magyar piacon a forgalom egyelőre mérsékelt maradt, a befektetői érdeklődés sokkal intenzívebb, és remélhetőleg ez az év végére vagy a jövő év elejére a tranzakciós statisztikában is tükröződni fog. ”