Privatizálják az ÖBB-t?

Elképzelhetőnek tartja az Osztrák Szövetségi Vasutak (ÖBB) magánosítását Maria Fekter pénzügyminiszter egy osztrák lapnak adott interjúja szerint.

“Az ÖBB-t könnyedén privatizálni lehet, nekem semmi kifogásom ez ellen” – fogalmazott a tárcavezető az Österreich című újságnak nyilatkozva arra a kérdésre válaszolva, hogy mely további állami vállalatokat adna magánkézbe. A miniszter hozzátette, egy “stratégiai partnerséget” tartana a legelőnyösebbnek.

Fekter megismételte korábbi álláspontját: elutasítja, hogy az ÖBB tartozásait állami forrásokból pótolják. Hozzátette, hogy az infrastrukturális fejlesztésekbe való befektetést ezzel szemben támogatja. Fekter korábban már utalt arra, hogy helyesnek tartaná további állami cégek privatizálását. A 2000-es években több állami vállalatot magánkézbe adtak, például a később a Lufthansának eladott AUA légitársaságot.

Továbbra is állami, illetve részben állami tulajdonban van például az Osztrák Posta, az OMV, a Telekom Austria, a Verbund energiatermelő vállalat, valamint a Magyarországon leányvállalata, a Rail Cargo Hungaria révén mintegy háromezer főt foglalkoztató ÖBB. Az ÖBB tavaly kinevezett új vezérigazgatója, Christian Kern az évek óta veszteséges vállalat nyereségessé tételéhez tavaly egy belső átszervezéseket, egyszerűsítéseket, a vezetők számának csökkentését és létszámleépítéseket tartalmazó üzleti tervet ismertetett, emellett négyszáz millió eurót kért az államtól az üzleti könyvekben szereplő tartozások kiegyenlítésére.

A pénzügyminisztérium szerint az ÖBB-nél a korábbi években folytatott gazdálkodás “adósságspirálhoz” vezetett, Kern szerint viszont az az osztrák állam infrastrukturális beruházásaiból keletkeztek az ÖBB-nél feltüntetett adósságok. Mint fogalmazott, a beruházásokat az európai uniós csatlakozás nyomán a maastrichti kritériumoknak megfelelő gazdálkodás érdekében kivettek az államháztartási mérleg tételei közül. Az új európai uniós számítási szabályok miatt viszont márciusban egy százalékkal felfelé módosították a tavalyi osztrák deficitet, többek között éppen az ÖBB infrastrukturális beruházásaira évekkel korábban juttatott összegek miatt. A 2010-es osztrák hiány így a hazai össztermék 4,6 százalékát teszi ki.

Christian Kern vezérigazgató a múlt kedden egy budapesti sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta, az ÖBB számára fontos a magyar piac. A Rail Cargo Hungaria (RCH) révén a magyar vasúti árufuvarozási piac 80 százalékát uralja a cég, és arra törekszik, hogy ezt stabilan megőrizze, sőt növelje. Az ÖBB célja Közép-, és Dél-Kelet-Európa területén piacvezető pozíciót megszerezni a vasúti árufuvarozásban és 2013-14-ben nyereségessé válni, s ehhez partnereket keres.