Nyolcmilliárdos beruházás Baján

Nyolcmilliárd forintos beruházással épít biodízel-előállító üzemet Baján a német JC Neckermann vállalat. A beruházás két ütemben valósul meg. Először egy úgynevezett repcemalom épül, ahonnan a kikerülő félkész termékeket vízi úton juttatják majd el ausztriai és németországi üzemanyag-feldolgozókba.

Ezt követi a második fejlesztési ütem, amelynek részeként egy komplett feldolgozó és finomító is elkészül ? tájékoztatták lapunkat a bajai városházán.
Az üzem előreláthatólag 35 embernek ad majd munkát, s hosszú távú, stabil piacot biztosíthat a térség agrárvállalkozóinak is. Széll Péter polgármester szerint a létesítményben évente százezer tonna repcét dolgoznak fel, ez nagyjából 30 ezer hektáron megtermelt mennyiséget fed le. Az olajos növény magjából a biodízelen kívül a gyógyszer- és szépségiparban nagy mennyiségben felhasznált glicerint, továbbá takarmányozásra alkalmas ?szárazpogácsát? is gyártanak majd.
A Neckermann az üzem céljára múlt héten egy 2,5 hektáros területet vásárolt a városban, közvetlenül a Duna partján, s az építkezést előkészítő szakemberek már a héten megérkeznek a városba. Ennek megfelelően a repcemalom még az idén elkészülhet, a biodízel gyártása pedig jövőre kezdődhet el.
A Neckermann tavaly év végén a németországi Halléban egy 120 főt foglalkoztató biodízelüzemet adott át, amely az ország legnagyobb ilyen típusú létesítménye. Emellett a múlt héten indítottak el egy beruházást az ausztriai Linz közelében is. A tervek szerint kezdetben ide szállítják a Baján kipréselt nyersolajat is.
A biodízel előállításával és forgalmazásával több mint tíz éve foglalkozó vállalkozás az elmúlt hónapokban az ország több településén is tájékozódott. Végül Baja mellett szólt, hogy a kiszemelt területen a vízi, a vasúti és a közúti szállítási lehetőségek is adottak, emellett a városban működő főiskolán környezetmérnöki képzés is folyik, s ez a biodízellel kapcsolatos kutatások területén jó együttműködési lehetőséget kínál.
A növekvő kőolajár és az egyoldalú energiafüggőség szorításában Európa-szerte egyre többen látnak fantáziát a bioüzemanyag-gyártásban, s itthon is valóságos beruházási láz kezd kialakulni. A Duna Fejlesztési Kft. és a United Biofuels Holdings Europe AG néhány hete jelentette be, hogy 12 milliárd forintos beruházással egy évi 80-100 ezer tonna bioetanolt előállító üzemet létesítenek.
Az osztrák?magyar állami tulajdonban lévő Duna Fejlesztési Kft. további hat hasonló beruházás előkészítésében vesz részt. Emellett az amerikai CSLM Group a magyar Bio-Tech-Energy Kft. közreműködésével Hajdúsámson mellett 64 milliárd, Marcali térségében pedig 18 milliárd forintos beruházásra készül. Fejlesztenek a már működő üzemek is: jelentős beruházást tervez a szabadegyházai Hungarana Kft., a Győri Szeszgyár Rt. pedig az idén összesen 15 ezer tonna bioetanol előállítását tervezi, amely ötszöröse a tavalyinak.