Nem teljesült a tavalyi hiánycél

Bár a Pénzügyminisztérium ez ügyben meglehetősen szemérmes volt, a mai KSH-jelentésből hivatalosan is kiderült az, amit a jegybank inflációs jelentéséből tudhattunk meg először: tavaly nem teljesült a kormányzat költségvetési hiánycélja, hiszen a GDP-arányos deficit 3,9 százalék helyett 4 százalék lett.

Az eltérés nem jelentős, alapvetően az önkormányzatok 20 milliárd forinttal magasabb hiánya okozta az eltérést, erről az adatok később érkeznek meg. Inkább csak azért kellemetlen, mert az első nyers adatok még az alullövés lehetőségét is magukban hordozták. Ezzel együtt is kedvezőnek mondható, hogy a jelentős GDP-zsugorodás mellett sikerült kézben tartani költségvetési folyamatokat, amit az is igazol, hogy az elsődleges egyenleg 0,5 százalék helyett 0,7 százalékos GDP-arányos többlettel zárt.

A kormányzati szektor 2009. évi hiánya az előzetes adatok szerint 1035 milliárd Ft volt, a GDP 4,0%-a. A 2008. évihez képest a hiány 30 milliárd Ft-tal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabb. A bázisidőszakinál nagyobb hiány kialakulása azzal magyarázható, hogy a bevételek valamelyest nagyobb mértékben mérséklődtek, mint a kiadások.

A nemzeti számlák rendszere (ESA95) módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint 2009-ben a kormányzati szektor bevétele 11 949,5 milliárd Ft, kiadása 12 984,5 milliárd Ft, hiánya 1035,0 milliárd Ft volt.
A bevételek a 2008. évi 6%-os növekedést követően 2009-ben 0,9%-kal csökkentek. Nőttek ugyanakkor a termelési és az importadók (2,6%), ezen belül az áfabefizetések (8,0%), ami elsősorban az adókulcs július 1-jei emelésére vezethető vissza. A jövedelemadó-bevételek és a társadalombiztosítási hozzájárulások ugyanakkor erőteljesen csökkentek (9,1, illetve 7,3%-kal).

A kiadások a 2008. évi 3%-os növekedést követően 2009-ben kismértékben, 0,6%-kal mérséklődtek. Dinamikusan nőttek viszont a kiadásokon belül a kamatkiadások (10,4%) és a dologi kiadások (folyó termelőfelhasználás, 4,1%); ellenben a felhalmozási kiadások és a munkavállalói jövedelmek visszaestek (7,7, illetve 4,9%-kal). A pénzbeni társadalmi juttatások enyhén, 0,3%-kal csökkentek. A költségvetés hiánya 2009-ben 30 milliárd Ft-tal magasabb az előző évinél.

A hiány emelkedése a bevételek 0,9 és a kiadások 0,6%-os visszaesésének eredőjeként alakult ki. 2009. IV. negyedévben a kormányzati szektor hiánya 284,5 milliárd Ft volt, a negyedéves GDP 4,3%-a. A kiadások a IV. negyedévben lényegesen alacsonyabbak voltak (9,4%) az előző év azonos időszakához képest, ami elsősorban a pénzbeni társadalmi juttatások erőteljes visszaesésével (9,7%) – összhangban a 13. havi nyugdíj megszüntetésével – magyarázható. A bevételek 2,8%-kal csökkentek a 2008. IV. negyedévihez viszonyítva.

A cikk további részleteiért kattintson ide.