Mélybe zuhantak az árak a lakótelepeken – Kik örülhetnek?

Az idei év első féléve két ellentétes mozgású negyedévet takar: a végtörlesztés időszaka jelentős forgalomélénkülést és országos átlagban csekély árcsökkenést hozott, melyet a második negyedév rögtön korrigált is. Így összességében minimális forgalom- és árcsökkenésről beszélhetünk az idei első hat hónapban – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérképéből.Mindent összevetve az első fél év óvatos optimizmussal értékelhető – fejtette ki Valkó Dávid, az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője.

Forgalom: az első negyedévi emelkedést jelentős visszaesés követte

2012. I. félévében az előző év azonos időszakához képest 3%-kal csökkent az országos lakóingatlan-forgalom. Az idei első hat hónapos időszak adata ugyanakkor két ellentétes irányú változást fed: az első negyedévi végtörlesztés okozta 10%-os forgalmi élénkülést a második negyedévben – a januárra és februárra előre hozott vásárlások miatt – átlagosan 15%-os csökkenés követte. Emellett az árak alakulásán is nyomot hagyott a gyors eladás tömeges kényszere. A válság első éves sokkja után, amikor a drasztikus csökkenő kereslet általánosságban a jobb minőségű, drágább ingatlanokra koncentrálódott, 2010-re nagyjából normalizálódott a forgalom és ár együttmozgás, majd ez a végtörlesztés lehetőségével újra megbolydult kissé. A forgalomnövekedéshez – azaz a gyors és biztos értékesítéshez – árcsökkentésre volt szükség eladói oldalon.

 

A vizsgált félévben a megyék közül 9-ben nőtt (15%-ot meghaladóan Vas, Hajdú-Bihar és Fejér megyékben), 10-ben csökkent (20%-ot meghaladó mértékben Somogy, Veszprém, Tolna és Heves megyékben) az adásvételek száma. A fenti térképen is jól kivehető a dél-dunántúli forgalom visszaesése. Somogy megyében a tabi kivételével minden kistérség a legalsó kategóriába került. Tolna megyében ugyanakkor ez egyértelműen magyarázható a vizsgálat bázisául szolgáló 2011-es, kivételesen magas adatokkal. A cikk itt folytatódik!