Jövőre begyorsulhat a magyar puma

Továbbra is 3 százalékos gazdasági növekedésre számít jövőre a Kopint-Tárki, de a kilátásokkal kapcsolatban a korábbinál lényegesen több, lefelé mutató kockázati tényezőt lát.

A GDP-adatunk alapján tehát az átlag környékén leszünk a régióban, ahol 2–4 százalék közötti bővülési ütemek várhatók. A legfontosabb növekedési kockázat a magyar adósság további leminősítésének veszélyében, illetve Magyarország nemzetközi megítélésének számottevő romlásában rejlik a szakértők szerint. Noha a további leminősítéshez, azaz a magyar értékpapírok bóvli kategóriába süllyesztéséhez nagyon súlyos lépésnek kell történnie, a leminősítés veszélyének folyamatos lebegtetése is a magyar adósok által fizetett magasabb kamatfelárban vagy akár a külföldi működőtőke-beáramlás lanyhulásában, megtorpanásában mutatkozhat meg – figyelmeztet a kutatóintézet.

Az idén a kormány által várt, GDP-arányosan 3,8 százalékos államháztartási hiányt megvalósíthatónak ítéli a Kopint-Tárki, csakúgy, mint a 2,9 százalékos jövő évi deficitcélt. Az adóváltozások hatására jelentősen emelkedő jövedelmek a magánfogyasztás korábban becsültnél gyorsabb, 2,5 százalék körüli növekedését eredményezik a prognózis szerint. A beruházások bővülési üteme ugyanakkor valamivel alacsonyabban alakulhat a korábbi várakozásokhoz képest. Több jelentős külföldi beruházásról szóló döntés halasztódik, az Európai Unió támogatásával megvalósuló fejlesztési projektek tényleges újraindulása pedig inkább a második fél évben várható.

A növekedés fő húzóereje a kivitel marad az előrejelzés szerint, a kutatóintézet az export és az import azonos ütemű növekedését várja ötmilliárd euró körüli többlet mellett. Az inflációs nyomás az év második felében erősödött, a fogyasztói árindex az idén megközelíti az 5 százalékot, jövőre pedig 3,9 százalékos lehet. E téren a legnagyobb bizonytalansági tényezőt az élelmiszerárak jelentik, de számítani kell az energiaárak enyhe emelkedésére is.

Gond van nyugaton is

Az euróövezet számára a legnagyobb kockázati tényezőt az államháztartás helyzete, a pénzügyi válság eszkalálódásának veszélye jelenti. Az övezet országai jelenleg távolodnak a fiskális konvergenciától. Proaktív politika helyett folyamatos tűzoltás történik, amelynek révén nem sikerül stabilizálni a helyzetet – vélekednek a Kopint-Tárkinál.