Jön a dugó- és útdíj, csekk, biztosítási- és telefonadó

Közzétette és Brüsszelbe is elküldte a kormány a konvergenciaprogramot és a hozzá készített új Széll Kálmán-tervet. A dokumentum szerint jövőre, főleg az adóbevételek növelésével, 600 milliárdos kiigazítást csinál a kormány. A telefonadó már idén jön, januártól biztosítási és csekkadót fizetünk, jövő júliustól jön a dugódíj és az e-útdíj.

A magyar kormány hétfőn elküldte Brüsszelbe a konvergenciaprogramot és az új Széll Kálmán-tervet. A nemzetgazdasági tárca közleménye szerint ezzel a programmal az ország eleget tesz az EU Tanács ajánlásának, „így hazánk 8 év után először kerülhet ki a túlzott deficit eljárás alól”.

A dokumentum beszámol a tervezett új adókról is. Ahogy a Die Welt online kiadása megírta, tényleg 2 forint lesz percenként a távközlési adó, és ugyanennyi terheli majd az sms-t és mms-t küldőket is. A Brüsszelbe elküldött dokumentum szerint az adónemet már ez év közepén bevezetné. Az adónem bevezetése 2012-ben várakozásaink szerint 30 milliárd forint, 2013-tól 52 milliárd forint többletbevételt eredményez éves szinten”.

A csekkadó a korábbi információknak megfelelően 0,1 százalékos, vagyis egy ezrelékes lesz. Az adó elkerülésének visszaszorítása érdekében az adó bevezetésével párhuzamosan „sor kerül az elektronikus fizetésre ösztönző adóelemek és intézkedések bevezetésére”. Az adó bevezetéséből 130-228 milliárd forint bevételt várnak. A 130 milliárd forintos bevétel eléréséhez az adó tranzakciónkénti értékét 30 000 forintban maximálják.

Jövőre általános biztosítási adót is bevezet a kormány, ami alól csak az életbiztosításokat mentesíti (az öngondoskodás támogatásának jegyében). A vagyoni- és balesetbiztosítások esetében 10 százalékos, a casco biztosítások esetében 15 százalékos kulcsot kívánunk meghatározni, míg a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás esetében – a baleseti adó beépítésével – 30 százalékos kulcs kerül bevezetésre. Az átalakításból – a különadó mértékének megfelezésével számoló alap forgatókönyvünkhöz képest – 15 milliárd forint többletbevételre számít a kormány.

Megszűnik az energetikai szektor különadója, ami tavaly 99 milliárdot hozott a költségvetésnek, de az energetikai szektor nem mentesül az extraadók alól. „A jelenlegi 8 százalékosnál magasabb, 16 százalékos kulccsal továbbra is fennmarad ugyanakkor az energiaellátók 2009-ben bevezetett jövedelemadója, ami a társasági adóétól csak kismértékben eltérő alapra került kivetésre” – írja az előterjesztés; ráadásul az adónemet „egyes további közműszolgáltatásokra” is kiterjesztik. Ezt az adót az energetikai különadóval együtt kivezetni tervezték, sőt, eredetileg már 2011-ben megszüntették volna.

A konvergenciaprogram szerint „közvetetten a költségvetési kiadásokat érinti az e-útdíjból tervezett bevételek emelt szintű indítása 2013 közepétől”. Ennek az NGM által elvárt költségvetési hatása már jövőre, félév alatt 75 milliárd forint lenne, miután a dokumentum szerint „a többletbevétel éves összege 150 milliárd forintot kell, hogy elérjen”.

A konvergenciaprogram szerint jövő júliustól vezetnék be a fővárosban is a dugódíjat, valamint a dokumentum szerint „a kormány támogatja az elektronikus jegyrendszer EU-s forrásokból való kiépítését a jegy- és bérletbevételek emelkedése érdekében”.