Irodaház lehet az egészségügy fellegvára a jövőben is

Egyértelműen irodaházként működhetne a jövőben is az Egészségügyi Minisztérium Arany János utcai székháza, hiszen leginkább erre alkalmas az épület szerkezete – vélik szakértők. Az ilyen célú hasznosítást teszi indokolttá az elhelyezkedés is, hiszen az V. kerület szívében, a Dunához közel ebből a szempontból kiválóak az adottságok.

Lapunk sorozatában azt igyekszik feltérképezni, miként működhetnek a ma kormányzati szerveknek helyet adó ingatlanok, miután értékesítette azokat az állam.

A 3,8 milliárd forintra becsült, 11 emeletes épület jelenleg a tárca 244 dolgozójának biztosít helyet mintegy 18 ezer négyzetméteren Nem is kérdés, hogy miképpen lehetne hasznosítani a ma a Horváth Ágnes vezette Egészségügyi Minisztériumnak otthont adó épületet azt követően, hogy abból a Nyugati pályaudvar szomszédságában a tervek szerint 2009-re megépülő kormányzati épületegyüttesbe költözik a tárca. Szakemberek egyöntetű véleménye szerint ugyanis a jövőben is irodaházként lehet csak elképzelni az Arany János utcai ingatlant. Ez pedig azt jelenti, hogy a kormányzati szervek távoztával sem várható majd gyökeres funkcióváltás az Arany János utca meghatározó épülete esetében. Igaz, változás azért nem kevés lesz, hiszen nem csupán az iroda „lakóinak” kiléte lesz más, mint ma, hanem az is, hogy a jelenleg állami tulajdonban lévő épület a szándékok szerint magánkézbe kerül majd, s az a jövőben bérirodaként működik.

Több tényező is indokolja, hogy miért lenne leginkább irodaháznak alkalmas ez a belvárosi épület – fejtette ki a Biggeorge’s holding vezérigazgatója. Nagygyörgy Tibor szerint egyfelől a lokáció, másfelől az épület szerkezete is emellett szól. Az V. kerület szívében, jó közlekedési adottsággal rendelkező ingatlanról van szó, így nem lehet gond a majdani bérbeadással. Alig pár percre van az Arany János utcai metrómegállótól, de nincs messze a másik földalatti-vonal Kossuth téri állomásától sem, ezen felül a 2-es villamos szintén könnyű elérhetőséget biztosít észak-déli irányból.

Az épület szerkezetét górcső alá véve ugyancsak az valószínűsíthető, hogy a legésszerűbb a későbbiekben a maihoz hasonlóan irodákat kialakítani az Egészségügyi Minisztérium helyén, ugyanakkor Nagygyörgy Tibor szerint fontos megjegyezni, hogy az épület szerkezeti kialakítása, az úgynevezett rasztertávolság miatt nem minden tekintetben ideális a ház e célra. Ez ugyanis nem tesz lehetővé az optimális térhasználatot, s csak kompromisszumokkal lehet irodákat kialakítani benne. Így tehát ugyan valóban az irodafunkció a leginkább ésszerű, ám a hatékonyságot illetően korántsem veszi fel az épület a versenyt az utóbbi időszakban épült korszerű társaival. Ez pedig hatással lehet egyebek mellett a majdani bérleti díjakra is.

Szintén komoly probléma a garázs hiánya – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató. Ahhoz ugyanis, hogy egy ilyen méretű ingatlanba megfelelő bérlőket sikerüljön becsalogatnia a majdani tulajdonosnak, kell tudni garantálni a gépjárművek megfelelő és nem utolsósorban biztonságos elhelyezését. Ez azonban az Arany János utcában aligha megoldható, legalábbis a szükséges számban biztosan nem. Ha tehát valóban az irodapiacon jelenik meg néhány év múlva az ingatlanegyüttes, akkor a fejlesztőnek biztosan valami megoldást kell találnia erre a kérdésre.

Annak ellenére rendkívül fontos kérdés ez, hogy az utóbbi időszak hírei alapján úgy tűnhet, ez nem komoly probléma, hiszen a híradásokból rendre úgy tűnik, mintha bőven lenne parkolóhely a minisztérium épületénél, legalábbis a közterületen. Mint ismert, Rogán Antal, az V. kerület polgármestere ugyanis éppen ezért szeretett volna díjat szedni a tárcától, amely azonban vitatta ennek jogosságát, mondván: a minisztérium pincéje fölötti területről van szó, amit a tárca jogosan használhat. Az idő előrehaladtával egyre vehemensebbé váló vita – mivel jogi útra terelődik – alaposan elhúzódhat, az azonban biztos, hogy a kormányzati épületegyüttes és az egészségügyi tárca elköltözésével véget ér. Ettől azonban még nem oldódik meg az épületbe költözők későbbi parkolási gondja. Már csak azért sem, mert amennyiben valóban irodaházként újul meg a Duna közeli ingatlan, akkor az a jelenleginél mindenképpen több parkolót kívánna meg.

Szakemberek szerint egyébként elsősorban azon cégek számára lehet vonzó ez az épület, amelyek presztízsokokból szeretnének a belvárosba költözni. Ugyanakkor várhatóan nem a patinás bérházakat kedvelő ügyvédi vagy közjegyzői irodák érdeklődésére lehet számítani, hanem inkább nagyobb bérlők érkezésével. Nem messze innen például a Raiffeisen Bank is egy modern belvárosi komplexumot választott központjául, könnyen elképzelhető tehát, hogy hasonló körben lesz népszerű ez az ingatlan is.

A Kincstári Vagyoni Igazgatóság megbízásából elkészíttetett értékbecslés szerint egyébként az Egészségügyi Minisztérium épülete 3,8 milliárd forintot ér. Az Immobil Zrt. és a Reorg Zrt. konzorciuma szerint ennyi lenne a reális ára a tizenegy szinten összesen 18 ezer négyzetméteres létesítménynek. A parkolóhelyek hiányára már az értékbecslők is felhívták a figyelmet.
Holubár Zita

Az építész szemével

Irodaházként látná szívesen az Arany János utca 6–8. épületét Vadász Bence is. Az Ybl-díjas építész kifejtette: a kőburkolatú, fém nyílászárókkal ellátott épület leginkább bérirodaháznak volna alkalmas. Nemcsak a külseje, hanem az épület belső adottságai is ezt vetítik előre – tette hozzá Vadász Bence, aki szerint kevés olyan épület van, amelynek esetében ennyire nyilvánvaló lenne a későbbi hasznosítás mikéntje. Persze szerencsés lenne az arculatot részben átalakítani, illetve egy új épületrésszel bővíteni a mai házat a pinceszinten és a földszinten. Tanácsos lenne az építész szerint a földszintet más szempontból is újjá varázsolni, s ha ez megtörténik, akkor vendéglátóhelyek költözhetnének erre a részre, amire ebben a körzetben biztosan szükség is lenne.