Hová fejlődik Budapest? Üres a kassza, grandiózusak a tervek

Budapestnek 20 év után, mintegy fél éve megújult vezetése van. A szocializmus grandiózus, de fenntarthatatlan és finanszírozhatatlan projektjei, valamint a rendszerváltást követő szabad kapitalizmus óriási magánfejlesztései és vásárlásai után, köszönhetően a globális pénz- és ingatlanpiaci válságnak, Budapest jövője, épületállományának és infras­truktúrájának fejlődése új irányt vesz, új irányt kell, hogy vegyen.

A rossz minőségű tömegépítés, a pazarló rendszerek, valamint az átgondolatlan és finanszírozhatatlan koncepciók ideje lejárt, a jövő Budapestjének fenntartható, jó minőségű, átgondolt, hasznos, szükséges és kreatív épületállományra és egyéb fejlesztésekre van szüksége.


Mi is történt az elmúlt fél évben?

Bár az új városvezetés első fél éve alatt konkrét projekt még nem igen tudott megvalósulni, koncepciókból, tervekből, valamint az átformált döntéshozói struktúrából sok minden kezd kibontakozni. Kiderült, hogy a 4-es metró második szakaszát egyelőre biztosan nem építik meg, hiszen a városnak nincs rá forrása, az első szakaszt azonban befejezik. A főpolgármester egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy legoptimálisabb esetben 2013-ban, de ha a szerelvények ügye nem oldódik meg, akkor akár csak 2015-ben lehet az első szakasz átadása. Lefújták a több szempontból is aggályos Városháza Fórum projektet, amely megvalósítása esetén a 40 milliárd forintos költséget is meghaladta volna, ám eddig is már közel 600 milliót költöttek el az előkészítésére. Régi-új ötletként felmerült a budai fonódó villamoshálózat kialakítása, mellyel Óbudáról átszállás nélkül juthatnánk el Dél-Budára kötött pályán. Ezzel kapcsolatban azonban még bőven van mit közelíteniük az álláspontokon a főváros és a II. kerület vezetőinek, hiszen jelenleg nincs meg a szükséges egyetértés. A konkrét fejlesztések mellett azonban néhány jelképes döntéssel is találkozhatunk a tervekben. A megannyi köztér névváltoztatási ötlete mellett elkezdődött a ma még Moszkva térnek nevezett budai csomópont újragondolása, valamint a főváros tulajdonában lévő ingatlanállomány teljes felülvizsgálata és hosszú távú racionalizálása.

Tovább a Resourceinfo.hu cikkére.