Hiánycikk lesz a banki hitel Magyarországon

A banki hitelezés további jelentős visszaszorulása várható az idén, ezért a vállalatoknak új finanszírozási módokat kell keresniük működésük fenntartása érdekében – állítják az Ernst & Young szakemberei.

Idén 2000 milliárd forintnyi hitel tűnik el a magyar bankrendszerből – monda ma egy háttérbeszélgetésnek Mészáros Attila, az Ernst & Young restrukturálási tanácsadási szolgálatának vezetője. A bankok már a Lehman Brothers összeomlása óta óvatosabban hiteleznek, ám most objektív oka van a finanszírozás további szűkítésének. Az osztrák jogszabályok ugyanis 110 százalékos hitel/betét mutatót írnak elő az osztrák érdekeltségű bankok leányvállalataira is. Ezért az érintett hitelintézetek minden olyan vállalkozástól vonnak el hiteleiket az év végéig, amelyek fizetőlépesek. Így jól működő társaságok is komoly finanszírozási problémák elé nézhetnek.

Az Ernst & Young  szakértője szerint új finanszírozási lehetőséget kell keresniük nagyobb vállalkozásoknak kötvénykibocsátással, a kisebbek befektetőktársak bevonásával kereshetnek a kivont tőke pótlását. A tanácsadó szerint érdemes a vállalatoknak több hitelintézethez fordulniuk, és a konzorciális hitelek lehetőségével próbálkozniuk. A szakértők úgy vélik, a fent vázolt helyzet nem alakítja át gyökeresen a vállalkozási hitelek piacát, azok a bankok, amelyeknek alacsony a hitel/betét mutatója ugyanis jóval óvatosabban nyújtanak hiteleket, ezért nem lehetnek a más bankoktól kiszoruló cégek mentsvárai.