Erősíti nemzetközi és hazai pozícióit a KELER KSZF

A KELER Csoport klíringszolgáltatásokat nyújtó tagja újabb külföldi szervezett energiapiacon, az osztrák gáztőzsdén nyújt általános klíringtagi szolgáltatásokat partnerei számára. A sikeres akkreditációval immáron három hazai és három külföldi energiapiacon érhetők el a vállalat szolgáltatásai.

Az elmúlt héten újabb piacra lépett be a KELER KSZF, amely amellett, hogy a hazai gáztőzsde (CEEGEX) és kiegyenlítő gázpiac (NFKP) klíringháza, a hazai áram (HUPX), a német (EEX) és az európai (EPEX) energiatőzsde után az osztrák gáztőzsde (CEGH) ügyfelei számára is nyújt általános klíringtagi szolgáltatásokat.


„Az osztrák gáztőzsdével létrehozott megállapodás nagy előrelépés a KELER Csoport nemzetközi pozícióinak megerősítésében, és illeszkedik a regionális szolgáltatói központi szerep kialakításához. Az osztrák gáztőzsdén évente körülbelül 30-40 millió köbméter földgázt érintő kereskedelmi ügylet köttetik meg, így a magyar és a regionális ügyfeleknek egy likvid energiapiachoz való csatlakozását segítheti elő a társaság által nyújtott szolgáltatás” – mondja Mátrai Károly, a KELER KSZF Zrt. igazgatóságának tagja. A saját belső fejlesztési stratégiánk melle tt az ügyfeleink is támogatták az osztrák gáztőzsdére történő belépésünket, ami jelzésértékű, mutatja, hogy a KELER Csoport és Ügyfelei között valódi partneri viszony alakult ki, tette hozzá.


A hazai klíringház tovább folytatja a külföldi piaci lehetőségek kiaknázását: „2013 utolsó negyedévében várhatóan már a cseh energiatőzsdére (PXE) vonatkozóan is nyújthatunk ügyfeleinknek európai szintű szolgáltatásokat” – emeli ki a regionális pozícióépítésre vonatkozó tervek következő lépését Mátrai Károly.


A nemzetközi terjeszkedés mellett a KELER KSZF felkészül az európai uniós jogszabályok által támasztott kihívások kezelésére is. A klíringház energiapiaci partnerei számára is új kötelezettséget jelent majd szeptembertől az Európai Unió EMIR előírása, amelynek alapján minden, a szervezett piacokon és tőzsdén kívül kötött (OTC – Over the Counter) derivatív ügyletet jelenteni kell majd egy központi nyilvántartó rendszer, ún. Trade Repository felé.


„Az Európai Unió rendelkezése alapján jelentkező új adminisztratív kötelezettség teljesítéséhez már folyamatban van az informatikai alkalmazás fejlesztése a KELER-ben, amelyen keresztül a megszokott felületeken teljesíthetik ügyfeleink bejelentési kötelezettségüket” – mondja Mátrai Károly. Becslése szerint az uniós kötelezettségre fejlesztett szolgáltatásnak köszönhetően akár 15-20 új partner is csatlakozhat a KELER csoporthoz, hiszen egy központilag koordinált jelentési folyamat jelentős adminisztrációs tehertől szabadíthatja meg a cégeket, amelyek nem csak az elsődleges energetikai termékek (villamos energia, földgáz, szén, olaj), de akár a p&eacu te;nzügyi derivatívákat is egyszerűen jelenthetik majd a hatóságok felé az új rendszeren keresztül.


E brüsszeli szabályozás előírásainak való megfelelés kapcsán döntés született a KELER Csoport május 15-i közgyűlésén a KELER KSZF Zrt. tőkeemeléséről. A határozat értelmében a KELER Zrt. 2013. július 1-jéig 4 milliárd forinttal megemeli a többségi tulajdonában álló KELER KSZF Zrt. alaptőkéjét. Ezzel ez utóbbi vállalat saját tőkéje 5 milliárd forint fölé emelkedik. A KELER Csoport tulajdonosai a tőkeemeléssel megerősítették elkötelezettségüket a KELER KSZF Zrt., mint a hazai tőkepiacon jelen lévő és az energiapiacokon terjeszkedő klíringház jövője mellett azzal, hogy az EMIR előírásoknak való tőkemegfelelőségét biz tosították.

„A lépés túlmutat egy adminisztratív kötelezettségen, hiszen amíg a készfizető kezesség másodlagos garanciát jelent az elszámolásban résztvevő partnerek számára, a saját tőkéből vállalt helytállás első vonalbeli eszközt, vagyis nagyobb biztonságot jelent” – mutat rá a döntés jelentőségére Mátrai Károly. A tőkeemeléssel egyidejűleg a KELER Zrt. által a KELER KSZF Zrt. számára biztosított készfizető kezesség mértéke a jelenlegi 8 milliárd forintról 4 milliárd forintra csökken.