Ellentmondó adatok a lakáspiacról

Sokan meglepődtek, amikor múlt héten megjelentek az előző évre vonatkozó lakásépítési adatok. Ha mindehhez hozzátesszük a januárban mért emelkedő illetékbevételeket (ingatlan-átruházás), akkor csak az adatok alapján azt kéne mondanunk: Magyarországon a lakáspiac stabil, nincs visszaesés.

Ezt persze az élet és az egyéb lakáspiaci felmérések erősen cáfolják, ugyanakkor mégis felmerül a kérdés: akárcsak 2007-ben, hogyan sikerült használatba venni 36 ezer új lakást Magyarországon tavaly? Erre még lehetne az a válasz, hogy a beruházók kipörgették a lakásokat, mondjuk a 2009-től kötelező energiatanúsítvány miatt vagy, hogy kész és átadott lakásokkal álljanak a válság miatt megcsappant kereslet elé. De, ha nincs kereslet, akkor miért adtak ki ismét 44 ezer új lakásra építési engedélyt tavaly? Az utolsó negyedévben több új engedélyt adtak ki, mint az előző év hasonló időszakában! Erre még talán mondhatjuk azt, hogy az engedélykérelmek még a válság előtt érkeztek be és ezekből már úgysem lesz átadott családi ház vagy lakás.

No, de miképp magyarázhatjuk a januárban megugrott illetékbevételeket? Az ingatlan-átruházásokból származó illetékbevétel az év első hónapjában 12 százalékkal haladta meg a tavaly januárit elsősorban a lakossági befizetések növekedése miatt. A 900 milliós növekmény egyértelműen azt mutatja, hogy a lakásforgalom növekedett, hiszen az árak nem mozdultak és a szabályok sem változtak meg.
Vajon a magyar lakáspiac még „rúgott” egy utolsót mielőtt elmerül a válságban? Vagy a tőzsdében csalódó befektetők pótolni fogják a kieső forgalmat? Mire készülnek, mit tapasztalanak és hogyan reagálnak a beruházók, lakásépítők?
Ezekre, és még számos kérdésre adhat választ a március 6-án induló Budapesti Lakásvásár, ahol egyértelműen kiderül, ki fogja vissza piaci jelenlétét és ki az, aki az adatokban még nem tapasztalható válságból versenyelőnyt akar kovácsolni.