Ecostat: nem várható jelentős változás

Vevői oldalon változatlanul jellemző a kereslethiány, ez gátolja a piac élénkülését. Az ingatlanpiaci változások mértékét és irányát jelző Ecostat IngatlanBarométer indexe 2010 első fél évében 5 százalékponttal, 42 százalékra nőtt, míg 2009 második felében mindösszesen 37 százalékot ért el.

Ezen érték alapján az prognosztizálható, hogy tartós és jelentős változás továbbra sem várható a piacon, minden bizonnyal stagnálás jellemzi majd az ingatlanfejlesztéseket és az ingatlanforgalmazást.


A vevői oldalon mutatkozó kereslethiány a továbbiakban is gátat szab a lakások és egyéb ingatlanok jelentős számú vásárlásának, az ingatlanpiac gyors élénkülésének. Érdemi fellendüléssel csak a fizetőképes kereslet növekedése és a lakáshitelezés újbóli beindítása esetén lehet számolni – állapítja meg az elemzés. A bankok jelenleg nem folyósítanak devizaalapú hiteleket, és jelentősen szűkültek az ingatlanokra felvehető jelzálogkölcsönök is. A forintalapú banki hitelek kamata relatíve magas, ezért az ezek segítségével megvalósuló ingatlanvásárlások is jelentősen visszaestek. Az önkormányzatoknak nyújtott költségvetési támogatások és egyéb bevételeik jelentős részét felemésztik a szélsőséges időjárás okozta károk és az árvíz sújtotta települések helyreállítási költségei, s a hivatalok egyéb bevételei is csökkentek. Mindezek alapján jelentős fogyasztással, ezen belül látványosabb ingatlanberuházással és -fejlesztéssel ez év végéig, a következő esztendő elejéig nem érdemes számolni.

Ami a növekedési kilátásokat illeti, az idei első fél évben minden ingatlanpiaci szereplő a piac bővülése mellett tört lándzsát, már csak azért is, mert a tavalyi második fél évben igen alacsony szinten alakult az ingatlanfejlesztés és a -forgalmazás. A legerősebb növekedést a vállalatoknál (5,7 százalék), az önkormányzatoknál (5,3), illetve az ingatlanberuházó vállalatoknál (5,1) mérték a kutatók. Őket követik az ingatlanforgalmazók (4,3), végül a lakosság. Ez utóbbi 4,1 százalékpontos növekedéssel is csak 45,7 százalékos ingatlanfejlesztési értéket jelzett. A fenti eredmények azt mutatják, hogy további jelentős visszaesést már nem várnak az ingatlanpiac szereplői.

Jelenleg a leginkább optimistának a cégek tűnnek, amelyek 5,7 százalékpontos emelkedéssel 37,3 százalékos ingatlankonjunktúrát értek el. Ennek oka, hogy az elmúlt fél évben igen alacsonyra estek a várakozásaik az ingatlanpiacon. Jelenleg az optimizmus növekedésének alapja az, hogy az év második felében az ingatlanforgalmazás és -bérbeadás terén stagnálás, illetve némi pozitív változás következhet be.

Az ingatlanberuházók konjunktúraindexe 2010 első fél évében 29,7 százalék volt, 5,1 százalékponttal haladta meg a 2009 második felében mértet. A beruházói optimizmus még nem jelentős mértékű beruházásokról ad számot, csak azt fejezi ki, hogy már kevésbé pesszimisták az ingatlanberuházó cégek, mint hat hónappal ezelőtt voltak. Mind a lakossági, mind a nem lakossági megrendelők esetében minden típusnál továbbra is csökkenő számú lakóingatlan-építést prognosztizálnak a beruházó vállalatok – állapítja meg az Ecostat.

Az ingatlanforgalmazó vállalatok konjunktúraindexe ez év első felében 4,3 százalékponttal növekedett a 2009. év második felében mért értékhez viszonyítva. Feltehetően már nem akarnak sokkal többen megszabadulni ingatlanjaiktól, mint ahányan venni szeretnének. Jelenleg a piac stagnálása a jellemző. A keresleti oldalon kismértékben emelkedett az ingatlanok iránti vételi és bérleti szándék is.

A lakosság ingatlanfejlesztését és -vásárlását mérő konjunktúraindex a tavalyi második fél évben 41,6, 2010 első hat hónapjában 45,7 százalékot ért el. Ez a 4,1 százalékpontos emelkedés leginkább azt tükrözi, hogy további visszaesést már nem vár a lakosság, leginkább stagnálást valószínűsít az ingatlanpiacon az elkövetkező fél évben.
Az önkormányzatok ingatlanfejlesztési indexe az idei első fél évben 56,5 százalékos volt a 2009. év végi 51,1-del szemben. A felmérés eredménye a következő időszakra csökkenő mértékű felújítási és beruházási lehetőségeket mutat a közműépítés, az ingatlanok állagmegóvó beruházásai, valamint az új épületek építése terén.

A vállalkozások ingatlanfejlesztési indexei viszonylag alacsonyak, általában 28–40 százalék között változnak. 2009 második felében 31,6, az idei első fél évben 37,3 százalék volt az index értéke, ez 5,7 százalékpontos emelkedést jelent.